Jagiellonia
  Białystok

  Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski

  Rozwiń
  Jagiellonia
  Zwiń

  Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski

  Jagiellonia po raz drugi z rzędu została wicemistrzem Polski. Kibice hucznie świętowali sukces białostockiej drużyny.

  Czy ogrzewanie w ryczałcie się opłaca i jak na nim...

  Czy ogrzewanie w ryczałcie się opłaca i jak na nim oszczędzać?

  Sławomir Bobbe

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Jedna z głównych zasad oszczędzania ciepła - wietrzysz mieszkanie, zamykasz wcześniej podzielniki ciepła.

  Jedna z głównych zasad oszczędzania ciepła - wietrzysz mieszkanie, zamykasz wcześniej podzielniki ciepła. ©Magdalena Kmita-Kulesza

  Jak pokazuje doświadczenie, lokatorzy mieszkań z indywidualnymi licznikami ciepła gospodarują nim oszczędniej. Czy jednak takie poświęcenie faktycznie im się opłaca?
  Jedna z głównych zasad oszczędzania ciepła - wietrzysz mieszkanie, zamykasz wcześniej podzielniki ciepła.

  Jedna z głównych zasad oszczędzania ciepła - wietrzysz mieszkanie, zamykasz wcześniej podzielniki ciepła. ©Magdalena Kmita-Kulesza

  Spółdzielnie mieszkaniowe i mieszkaniowe spółki samorządowe zrobiły w ostatnich latach naprawdę wiele, by ich lokatorzy płacili niższe rachunki za ogrzewanie. Pomogły w tym środki centralne przeznaczone na termomodernizację budynków. W blokach z wielkiej płyty żyje się nie tylko bardziej komfortowo, przynajmniej pod względem temperatury, ale i taniej niż przed remontami. To jednak nadal od spółdzielców (mieszkańców) zależy, czy chcą się indywidualnie rozliczać za ciepło czy nie. Zarządy nie mogą narzucać swojej woli większości. A ta podchodzi do sprawy różnie.

  Ci, którzy zdecydowali się na indywidualne opomiarowanie płacą za ogrzewanie co do zasady mniej.

  – Średnio jest to około 40 groszy za każdy metr kwadratowy mieszkania miesięcznie mniej. Rocznie wychodzi zatem kilkaset złotych oszczędności – zauważa Tadeusz Stańczak, prezes najstarszej w Polsce spółdzielni – Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
  W jej zasobach jednak zaledwie połowa nieruchomości jest opomiarowana indywidualnie, reszta spółdzielców płaci ryczałt za ogrzewanie. Odczyt pobierany jest z głównego licznika budynku, a wynik jest odpowiednio dzielony na mieszkańców.

  Dlaczego część osób woli płacić ryczałt niż płacić za ciepło, które zużyje? Bo wcale nie jest powiedziane, że po opomiarowaniu zapłacą mniej. Faktem jest bowiem to że ci, którzy oszczędzają na ogrzewaniu, często czynią to kosztem własnego komfortu cieplnego albo są „zimnolubami". Skalę oszczędności można przecież zwiększyć, decydując się na przebywanie w zimniejszych pomieszczeniach, wtedy zamiast 40 groszy na każdym metrze kwadratowym, zapłaci się nawet złotówkę mniej za ogrzewanie. Ci, którzy lubią mieć w domu naprawdę ciepło doskonale wiedzą, że utrzymywanie wysokiej temperatury w przypadku indywidualnego opomiarowania mogłoby oznaczać dla nich nie oszczędności, a podwyżki.

  Ryczałt za ogrzewanie – czy warto oszczędzać ciepło?


  Czy zatem warto oszczędzać ciepło, gdy płaci się za nie ryczałtem? To pytanie retoryczne – oczywiście, że tak. Dlaczego? Im mniej strat w energii, tym mniej trzeba użyć surowca do jej wytworzenia, w grę wchodzi więc czynnik ekologiczny, środowiskowy. Oczywiście, ten argument nie trafia do wszystkich. Kluczowy jest czynnik ekonomiczny. A ma on znaczenie również w mieszkaniach nieopomiarowanych.

  – Na rachunek za ciepło składają się opłaty stałe i opłaty za zużytą energię. W ramach opłat stałych poważną pozycję stanowi opłata za tzw. gotowość do dostarczenia ciepła. Im budynek potrzebuje jej więcej, tym więcej płacą jego mieszkańcy za tę gotowość. Dzięki termomodernizacji i hydraulicznej regulacji, a także dzięki zachowaniom mieszkańców w wielu blokach mogliśmy zredukować zużycie ciepła, a więc zmniejszyć zapotrzebowanie na jego dostarczenie. Mieszkańcy płacą więc niższe rachunki w kosztach stałych za gotowość do dostarczenia ciepła – tłumaczy Tadeusz Stańczak.

  Na terenie nieruchomości obowiązują również wewnętrzne regulaminy (spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej). Zostawianie otwartych drzwi wejściowych na klatkę schodową jest niemile widziane. Podobnie jak palenie papierosów na korytarzach (pomijając smród, wiąże się to z otwarciem okna i wnikaniem zimna do środka).

  Podobnie zaleca się również zamykanie zimą okienek piwnicznych. Często regulaminom towarzyszą poradniki, jak oszczędzać ciepło. Wyczytać w nich można, że zimą podstawą jest intensywne, ale krótkie wietrzenie mieszkań przy wyłączonych kaloryferach. Istotne jest również umiejętne obsługiwanie termozaworów. Nie warto pozostawiać mieszkania nieogrzewanego na cały dzień, bo znacznie więcej energii trzeba zużyć, by później odpowiednio je docieplić. Lepiej i taniej pozostawić grzejniki włączone na tyle, by utrzymywały niższą niż gdy w środku są domownicy, ale wciąż rozsądną temperaturę, którą łatwo będzie podnieść po powrocie do domu. Stosowanie się do tych zaleceń przez większość mieszkańców – nawet w sytuacji gdy blok rozlicza się razem, a nie indywidualnie – również przełoży się na niższy ryczałt dla całej wspólnoty z danej nieruchomości.

  Zarządcy wiedzą, że mieszkańcy lokali z indywidualnymi licznikami – szukając oszczędności – mogą popaść w pewną przesadę. Dlatego w niektórych spółdzielniach nie instaluje się liczników w toaletach i łazienkach. Chodzi o to, by pęd do oszczędzania nie spowodował wyłączenia kaloryferów w tych pomieszczeniach, co po jakimś czasie mogłoby spowodować o wiele groźniejsze niż zimno skutki – wilgoć na ścianach, pleśń i grzyb. W wielu nieruchomościach więc – mimo liczników – opłaty zryczałtowane również są elementem opłat za ciepło, wliczane są tam koszty ogrzewania części wspólnych (korytarze, pralnie, suszarnie czy garaże podziemne) i pomieszczeń, w których nie ma liczników.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.