Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom z marmuru

Olga Prusińska [email protected]
Nawet mały murowany domek może być niezwykle efektowny
Nawet mały murowany domek może być niezwykle efektowny http://www.z500.pl/projekty/38/warianty/4/wizualiz
Marmur, granit, wapień i piaskowiec - gdy dobrze wykorzystamy ich właściwości, dodadzą niezwykłego uroku elementom domu czy architekturze ogrodowej.

Okładziny elewacyjne oraz płyty posadzkowe wykonuje się ze średnio twardego, trwałego i o wysokiej nasiąkliwości marmuru.
- Wapienie wykorzystuje się na zewnątrz w postaci niewypolerowanych płytek i elementów łupanych - mówi Andrzej Błaszczuk z Grupy Atlas. - Natomiast twardy, charakteryzujący się niską ścieralnością i nasiąkliwością granit, który dodatkowo jest odporny na wpływy atmosferyczne, najczęściej używany jest do wszelkich wykończeń na zewnątrz domu.

Bardziej porowaty od granitu i miękki piaskowiec można wykorzystać na elewacje, posadzki oraz kominki. Również na elewacje, podmurówki i ogrodzenia można stosować nie tylko kamienie twarde i zbite. Zamiast granitu i bazaltu można tu z powodzeniem wykorzystać bardziej nasiąkliwe minerały - wapień i piaskowiec.
- Przed przystąpieniem do wznoszenia muru z kamieni, należy posortować je pod względem wielkości i kształtu - mówi Andrzej Błaszczuk. - Następnie wznosimy mur w tradycyjny sposób, przy pomocy zaprawy cementowej.
Grubość muru kamiennego powinna odpowiadać przynajmniej 1/5 jego wysokości, a zarazem wynosić nie mniej niż 30 cm.
- Kamienie należy układać poziomo, tak aby stykały się ze sobą największymi powierzchniami - tłumaczy ekspert z Grupy Atlas. - Przed rozpoczęciem prac murarskich należy je także dopasować, wyrównując młotkiem kamieniarskim, tak aby nie rozpierały tych leżących niżej i dobrze do nich przylegały.
Należy pamiętać o tym, że wykonując fundament pod mur z kamienia nasiąkliwego, trzeba zadbać o jego izolację przeciwwilgociową, a sam mur warto od góry zabezpieczyć daszkiem.

Jeżeli nie mamy pieniędzy na wzniesienie muru z kamienia, możemy okleić kamiennymi płytkami już istniejący mur ceglany lub ogrodzenie z betonu.
- Pokrycie całej elewacji domu płytkami jest kosztowne, można więc poprzestać na kamiennej podmurówce lub oklejeniu tylko części ścian - podpowiada Andrzej Błaszczuk. - Płytki kamienne są dostępne w różnych wymiarach i kolorach, wykończone na różne sposoby: łupane, szlifowane, fakturowane i inne.
Zanim przystąpi się do klejenia płytek, należy przygotować podłoże. Ten etap prac jest bardzo ważny i nie można go pominąć.
- Podłoże musi wytrzymywać obciążenie około 14 kg na metr kwadratowy - tłumaczy ekspert z Grupy Atlas. - Drobne ubytki należy uzupełnić za pomocą zaprawy wyrównującej.
Przed przystąpieniem do przyklejania, lewą stronę płytek trzeba przetrzeć szczotką drucianą, by zaprawa lepiej związała je z podłożem.
Wybierając klej lub zaprawę do przyklejenia płytek, trzeba zwrócić uwagę na to, czy są przeznaczone do stosowania na zewnątrz oraz o tym, czy mają zwiększoną elastyczność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny