Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CLZ. Komiks w esperanto i po angielsku na urodziny Ludwika Zamenhofa

Anna Kopeć
Nasz dwujęzyczny komiks to kolejny sposób na promowanie idei, która przyświecała Zamenhofowi - mówi Anna Danilewicz
Nasz dwujęzyczny komiks to kolejny sposób na promowanie idei, która przyświecała Zamenhofowi - mówi Anna Danilewicz Andrzej Zgiet
Ta książka może być idealnym prezentem dla bliskich z zagranicy. To komiks w esperanto i po angielsku o życiu Ludwika Zamenhofa.

Ciekawa opowieść o Ludwiku Zamenhofie, jego rodzinie i Białymstoku z połowy XIX wieku oraz mnóstwo ciekawostek związanych z językiem esperanto - to wszystko znajdziemy w komiksie „Doctor/Doktoro Esperanto”. Ta rysunkowa historia powinna być już znana białostoczanom. Dokładnie rok temu bowiem pojawił się pierwszy tom tego komiksu po polsku. Teraz jest drugi - dwujęzyczny.

- Zainteresowanie tą książką było ogromne. Opinie czytelników, także tych zagranicznych, którzy często odwiedzają Białystok przekonały nas, że warto wydać jeszcze bardziej uniwersalną książkę o naszym patronie i historii naszego miasta - mówi Anna Danilewicz z Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które wydało komiks. - Tym razem oddajemy w ich ręce komiks, który łączy dwa międzynarodowe języki.

Książkę na język esperanto przełożył Przemysław Wierzbowski, a na angielski Lech Mrówczyński i Paulina Królikowska.

- Nie było to wcale łatwe. Teksty trzeba było przeredagować w taki sposób, by odbyło się to bez szkody dla ich treści i wymowy, a jednocześnie było zrozumiałe - mówi Anna Danilewicz.

Przykładem może być chociażby ciekawostka o epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Tylko w tłumaczeniu na język esperanto zachowano format trzynastozgłoskowca tego dzieła.

- Taka informacja jest tylko w polskiej wersji naszego komiksu. Zrezygnowaliśmy z niej w angielsko-esperanckiej. Zagranicznym czytelnikom nic by nie dała, a tylko zagmatwała treść - zauważa Anna Danilewicz.

Niektóre teksty trzeba było skrócić, ustawić w innych miejscach na stronach.

Żyjemy w kulturze obrazkowej. Komiks to idealne medium do opowiadania historii

Autorem scenariusza jest Wojciech Łowicki, a rysunki stworzył młody artysta Daniel Baum z Łodzi. Narratorem tej obrazkowej opowieści jest sam Ludwik Zamenhof. Jego historia zaczyna 15 grudnia 1859 roku - w dniu jego narodzin w domu przy ul. Zielonej w Białymstoku. Na kolejnych stronach poznajemy życie żydowskiej rodziny Zamenhofów. Najpierw w Białymstoku, później w Warszawie. Ludwik Zamenhof opisuje tu swoje studia medyczne w Moskwie i praktykę lekarską na Litwie czy pracę w Szpitalu Żydowskim w Warszawie.

Więcej o książce będzie można dowiedzieć się we wtorek (15 grudnia) na spotkaniu autorskim, które poprowadzi dziennikarz i fan komiksów Andrzej Kłopotowski. Będzie rozmawiał z tłumaczami i rysownikiem. Będzie też akcent muzyczny. Zabrzmią pieśni regionu w autorskich aranżacjach Magdaleny Szczebiot. W repertuarze przewidziano utwory o tematyce lirycznej, religijnej, a także pieśni obrzędowe, w których słychać echo przenikających się kultur mniejszości narodowych obszaru Podlasia.

Premiera na urodziny

Komiks za 5 zł, słodkości i ciekawy koncert
Prezentacja dwujęzycznego komiksu od Ludwiku Zamenhofie obędzie się w dniu 156. rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa, która przypada dokładnie dziś. O godz. 18 warto przyjść do Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej 19. Na gości - białostoczan, esperantystów, którzy w tym czasie licznie odwiedzają Białystok oraz tłumaczy komiksu - czeka sporo atrakcji. Przygotowano słodki poczęstunek - piernikowe gwiazdki w zielonej polewie oraz muzyczną atrakcję - z koncertem wystąpi StringArte Quartet. Ci, którzy przyjdą na spotkanie promocyjne książkę będą mogli kupić za jedyne 5 zł!

Więcej w serwisie Strefa Imprez

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny