Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciechanowiec - Tu świętuje się cały rok

Aleksandra Nowodworska
Rzeka Nurzec – jej dolny, liczący ok. 8 km odcinek znajduje się w granicach Obszaru Krajobrazu Chronionego „Dolina Bugu i Nurca”. Meandrująca wśród pól i lasów rzeka stanowi ostoję wydr, bobrów i licznych gatunków ptactwa.
Rzeka Nurzec – jej dolny, liczący ok. 8 km odcinek znajduje się w granicach Obszaru Krajobrazu Chronionego „Dolina Bugu i Nurca”. Meandrująca wśród pól i lasów rzeka stanowi ostoję wydr, bobrów i licznych gatunków ptactwa.
Adwent w Ciechanowcu obwieszczają dźwięki ligawek i innych instrumentów pasterskich. Latem pachnie tu chlebem i wędzonką. A powiat wysokomazowiecki słynie z tego, że ponad 70 procent jego mieszkańców pochodzi z drobnej szlachty.

Atrakcje w okolicy

Rzeka Nurzec – jej dolny, liczący ok. 8 km odcinek znajduje się w granicach Obszaru Krajobrazu Chronionego „Dolina Bugu i Nurca”. Meandrująca wśród pól
Rzeka Nurzec – jej dolny, liczący ok. 8 km odcinek znajduje się w granicach Obszaru Krajobrazu Chronionego „Dolina Bugu i Nurca”. Meandrująca wśród pól i lasów rzeka stanowi ostoję wydr, bobrów i licznych gatunków ptactwa.

Rzeka Nurzec - jej dolny, liczący ok. 8 km odcinek znajduje się w granicach Obszaru Krajobrazu Chronionego "Dolina Bugu i Nurca". Meandrująca wśród pól i lasów rzeka stanowi ostoję wydr, bobrów i licznych gatunków ptactwa.

Atrakcje w okolicy

Pieszy Szlak Turystyczny PTTK Ciechanowiec - Gąsiory - rozpoczyna się przy Muzeum Rolnictwa. Ma 70 km długości. Przebiega przez wieś Antonin, gdzie można obejrzeć pozostałości zespołu dworskiego, Winną-Poświętną, w której znajduje się drewniany kościół pw. św. Doroty, wzniesiony w 1696 r., i pochodząca z tego samego okresu, dwukondygnacyjna, drewniana dzwonnica o konstrukcji zrębowej. W pobliskich Trzaskach i Radziszewie-Królach godne uwagi są zabytkowe XIX i XX-wieczne drewniane domy. W Pobikrach warto zatrzymać się przy neogotyckim kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Można tu zobaczyć również pozostałości zespołu dworskiego: oficynę drewniano-murowaną z XIX w.

Położony nad Nurcem, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Dolina Bugu i Nurca" Ciechanowiec przez cały rok przyciąga miłośników folkloru, dobrej zabawy i pięknych krajobrazów. To liczące pięć tysięcy mieszkańców, malownicze miasteczko na pograniczu Mazowsza i Podlasia zachowało wielokulturowy charakter. Barokowy kościół z XVIII w. sąsiaduje tu z XIX-wieczną murowaną cerkwią, a o niegdysiejszej obecności Żydów przypomina zdewastowany przez hitlerowców budynek synagogi.

Tu czas płynie inaczej

Warto zatrzymać się tutaj na dłuższą chwilę, pooddychać czystym powietrzem i poczuć nieco leniwą atmosferę wschodnich rubieży, gdzie czas zdaje się płynąć inaczej. Do Warszawy jest stąd tylko 130 km, dzięki czemu Ciechanowiec jest idealnym miejscem na weekendowy wypad za miasto, może też stanowić interesujący przystanek dla turystów zmierzających do Białowieży.

W mieście zachował się czytelny średniowieczny układ przestrzenny w kształcie wrzeciona rozciągniętego równolegle do Nurca oraz jest sporo zabytkowych budynków drewnianych i murowanych. Na uwagę zasługują przede wszystkim wspomniane już świątynie. Barokowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, wybudowany w latach 1731-37, ufundował Franciszek Maksymilian Ossoliński.

Obok kościoła znajduje się zabytkowy zespół klasztorno-szpitalny z XVIII w. oraz wykonana w stylu neogotyckim XIX-wieczna statua św. Floriana, patrona straży ogniowej. Nieczynną dziś murowaną cerkiew prawosławną pw. Wniebowstąpienia Pańskiego wybudowano w 1884 r. na miejscu rozebranego kościoła unickiego.
Życie kulturalne Ciechanowca skupia się w gościnnych progach założonego w 1962 r. Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka wraz ze Skansenem Mazowiecko-Podlaskim. Mieszczą się one w zespole pałacowo-parkowym, dawnej siedzibie rodu Starzeńskich. Neoklasycystyczny, asymetryczny gmach pałacu powstał według projektu architekta Juliana Ankiewicza.

Bujenka – hodowla alpak (zwierząt z rodziny wielbłądowatych), należąca do Mariusza Wierzbickiego, obecnie posiada ok. 250 alpak i przez cały rok otwiera
Bujenka – hodowla alpak (zwierząt z rodziny wielbłądowatych), należąca do Mariusza Wierzbickiego, obecnie posiada ok. 250 alpak i przez cały rok otwiera progi swej hodowli dla ciekawskich.

Bujenka - hodowla alpak (zwierząt z rodziny wielbłądowatych), należąca do Mariusza Wierzbickiego, obecnie posiada ok. 250 alpak i przez cały rok otwiera progi swej hodowli dla ciekawskich.

W ramach liczącego ponad 27 tysięcy eksponatów Muzeum Rolnictwa działają m.in.: pierwsze w Polsce Muzeum Pisanki oraz jedyne w kraju i zarazem największe w Europie Muzeum Weterynarii. Na terenie skansenu zgromadzono 44 zabytkowe obiekty architektury drewnianej z okresu od XVIII do początku XX w. Z kolei w parku krajobrazowym z połowy XIX w., pośród ponad stu gatunków drzew i krzewów, znajduje się 19 pomników przyrody.

Spróbuj szynki z wędzarni dworskiej

Z myślą o tych, którym obejrzenie ekspozycji nie wystarcza, muzeum przygotowało specjalną ofertę, a w niej m.in. pokaz pracy kowala w zabytkowej kuźni oraz pokaz wędzenia wędlin w wędzarni dworskiej z XIX w. połączony z degustacją. Wiosną i latem skansen tętni życiem podczas licznych festynów, z których najbardziej znane są Podlaskie Święto Chleba i Zajazd Wysokomazowiecki, zimą z kolei rozbrzmiewa dźwiękami ligawek i innych instrumentów pasterskich.

Nie rozczarują się tu również wodniacy - w mieście jest plaża, a przy zalewie na Nurcu działają dwie wypożyczalnie kajaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny