Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Certyd - jedyny taki „wypiek” na świecie. Z białostockiej LSA

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Niepozorne kuleczki Certydu, które przynoszą teraz nagrody Krzysztofowi Łuczajowi i jego firmie LSA, powstają według jedynej na świecie, już poszukiwanej przez rynek technologii
Niepozorne kuleczki Certydu, które przynoszą teraz nagrody Krzysztofowi Łuczajowi i jego firmie LSA, powstają według jedynej na świecie, już poszukiwanej przez rynek technologii Andrzej Zgiet
Krzysztof Łuczaj kilkanaście lat pracował nad swoim wynalazkiem. Dziś zbiera za niego laury

Liderzy wielu firm często powtarzają, że aby odnieść sukces w biznesie, trzeba umieć wstać po upadku. Historia Krzysztofa Łuczaja, prezesa firmy LSA, jest kapitalnym potwierdzeniem tej tezy.

W ciągu ostatnich kilku dni zdobył on tytuł Wynalazcy Roku w naszym rankingu Innowacje 2015 oraz laur dla kierowanej przez siebie firmy w kategorii Produkcja - Firma mała. A w  konkursie o tytuł Podlaskiej Marki - organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - flagowy produkt LSA - lekkie kruszywo spiekane Certyd zdobyło statuetkę w kategorii Odkrycie Roku.

Tymczasem jeszcze w końcu lat 90. Krzysztof Łuczaj nie myślał o laurach, tylko o tym, jak sobie poradzić po sprzedaniu marketu spożywczego, który prowadził. A że z zawodu jest technologiem chemikiem i ceramikiem, zamiast biadolić, skupił się na realizacji pomysłu, jaki podsunął mu kolega: opracowaniu technologii spiekania popiołów, tak aby uzyskać z nich nowy materiał budowlany. - Myśleliśmy o różnych urządzeniach, aż w końcu przyśnił mi się pomysł na pięć, który spełniał nasze oczekiwania - opowiada pół żartem, pół serio prezes Łuczaj.

Przyznaje, że natchnieniem do poszukiwania tego rodzaju rozwiązań była analiza światowego rynku i problemów branży energetycznej z masą niezagospodarowanych popiołów.

- Podobne kruszywa do tego, nad jakim pracowaliśmy, produkowała już wtedy w Polsce firma z Gdańska - opowiada prezes LSA. - My doskonaliliśmy swój wynalazek, żeby produkcja na masową skalę nie zmieniała jego właściwości. I byliśmy przekonani, że to, co uzyskaliśmy, to po prostu genialny materiał i rynek od razu się na niego rzuci.

- Niestety - uśmiecha się Krzysztof Łuczaj - rynek był początkowo ostrożny w otwieraniu się na nasz Certyd... bo tak nazwaliśmy nasze kruszywo... Przez dwa lata pracowaliśmy, żeby go obudzić.

 Budzenie rynku było na tyle skuteczne, że dziś gdańska firma się zamyka, a zakład LSA w Sowlanach nie nadąża z produkcją. Lekki Certyd znajduje zastosowanie na niezwykle prestiżowych budowach (jak rekonstrukcja warszawskiej Starówki) i zbiera nagrody nie tylko w kategoriach biznesowych, ale również jako materiał ekologiczny. Technologia jego wytwarzania chroniona jest patentami, a prezes zapowiada, że mała dziś LSA będzie firmą globalną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny