Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu zaprasza na Święto Grzyba

Julita Januszkiewicz [email protected]
Podczas Święta Grzyba jest wybierany Władca Grzybowy. Rok temu ten zaszczytny tytuł zdobyła pani Luba Aksciucik.
Podczas Święta Grzyba jest wybierany Władca Grzybowy. Rok temu ten zaszczytny tytuł zdobyła pani Luba Aksciucik. Materiały orgnizatorów
W niedzielę zapraszamy na 11. Święto Grzyba. Impreza odbędzie się w Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu. Ma ono pielęgnować ginące zawody.

Sokole to piękna miejscowość położona w środku lasu. To klimatyczne miejsce sprzyjające zachowaniu lokalnej tradycji - mówi Marek Nazarko, burmistrz Michałowa.

Centrum Produktu Lokalnego mieści się ono w przedwojennym Domu Ludowym, który został wyremontowany dzięki unijnej dotacji. W budynku znajdują się: sala widowiskowa i kinowo-biblioteczna, a także kuchnia z piecem kaflowym. Przygotowano tu też miejsca noclegowe.

Ale CPL ma promować regionalne produkty i wyroby z nimi związane. W wybudowanej wiacie będą organizowane szkolenia oraz prezentacje tradycyjnych zawodów, jak kowala, garncarza, piekarza i masarza.

Turyści dowiedzą się i zobaczą jak w tradycyjny sposób wypiekać chleb oraz przyrządzać regionalne potrawy, np. swojskie wędliny. Tu poznają tradycyjne przepisy kulinarne.

Obok wiaty urządzono także warsztatownię. W niej mają się odbywać szkolenia, spotkania, a także wystawy.
Uzupełnieniem projektu jest stworzenie platformy internetowej. Znajdziemy tutaj nie tylko dane adresowe, ale także krótkie opisy, zdjęcia i filmy dokumentujące efekty pracy twórców ludowych.

11. Święto Grzyba

godz. 13.30: zapisy do wyjazdu na grzybobranie;
godz. 14 : rozpoczyna się grzybobranie. Przez prawie 2 godziny chętni będą szukać grzybów;
godz. 16.30: rozstrzygnięcie konkursu o tytuł Władcy Grzybowego. Poznamy też najsmaczniejszą potrawę grzybową oraz zostanie uroczyście otwarte Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu;
godz. 14-17: warsztaty kulinarne pn. Kuchnia tradycyjna w Sokolu. Zaplanowano też gotowanie na żywo przez zaproszonego kucharza, warsztaty pokazowe tworzenia bransoletek metodą makramy, kowalstwa, tworzenia i wypalania ceramiki, szycia ze słomy, wędzenia mięsa i ryb, witrażu, a także pieczenia tradycyjnego chleba na zakwasie;
godz. 17-21: na scenie wystąpią Narwianie, Haj. Zobaczymy pokaz grupy Wikingów i Słowian Ulvborg Hird. Imprezę zakończy zabawa ludowa z zespołem Avanti.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny