Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Celnicy pozwalali na przemyt, teraz tłumaczą się przed sądem. Śledczy zarzucają im łapówkarstwo i działanie w zorganizowanej grupie przestępczej

(mw)
W środę odbyła się kolejna rozprawa, na której sąd kontynuował odsłuchiwanie nagrań z podsłuchów założonych na telefonach funkcjonariuszy.
W środę odbyła się kolejna rozprawa, na której sąd kontynuował odsłuchiwanie nagrań z podsłuchów założonych na telefonach funkcjonariuszy. Fot. Archiwum
Zamiast kontrolować przekraczające granicę samochody, przymykali na nie oko. Bo wiedzieli, że za kierownicą siedzą ich "ustawieni" koledzy. Dzięki temu do Polski trafiały nielegalne papierosy i alkohol.

Podlascy celnicy i pogranicznicy także kupowali od przemytników ten trefny towar. Działo się to pięć lat temu na przejściu granicznym w Bobrownikach.

Teraz 20 osób musi się tłumaczyć przed sądem. Śledczy zarzucają im m. in. niedopełnienie obowiązków, przyjmowanie łapówek, działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

W środę odbyła się kolejna rozprawa, na której sąd kontynuował odsłuchiwanie nagrań z podsłuchów założonych na telefonach funkcjonariuszy. Ale według obrońców dowody te nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego, a powinny być zniszczone. Bo śledczy mogli podsłuchiwać tylko dwóch oskarżonych. Reszta podsłuchów nie była legalna.

- Jeżeli założyłeś nielegalne podsłuchy, z których wynikają jakieś okoliczności, to nie możesz ich użyć, jeżeli nie masz na to zgody sądu - mówi Marzanna Białobrzeska, obrońca jednego z celników.

Sąd wyższej instancji wydał taką zgodę. Ale prokuratura zwróciła się o nią dopiero po czterech latach od momentu wykrycia przestępstwa. - Sąd Najwyższy mówi, że organy ścigania mają pięć dni na złożenie wniosku o legalizację podsłuchu - dodaje mecenas.

- Ocena materiału dowodowego zebranego w tej sprawie należy teraz do sądu - tłumaczy Adam Kozub, rzecznik białostockiej prokuratury okręgowej, która prowadziła śledztwo.

Podobnego zdania jest sędzia Antoni Tokarzewski, rzecznik białostockiego sądu okręgowego. - Jeśli sąd uzna taki dowód za niezasadny, wtedy nie będzie on podstawą do wydania takiego czy innego orzeczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny