Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018. Gdzie i kiedy obejrzeć? 27.07.2018 STREAM ONLINE YOUTUBE (zdjęcia, wideo)

(mw)
Całkowite zaćmienie Księżyca 2018. Gdzie i kiedy obejrzeć? 27.07.2018 STREAM ONLINE YOUTUBE
Całkowite zaćmienie Księżyca 2018. Gdzie i kiedy obejrzeć? 27.07.2018 STREAM ONLINE YOUTUBE Adrian Kuźmiuk
Całkowite zaćmienie Księżyca (27.07.2018) to najdłuższe od 100 lat tak niesamowite zjawisko. Czujni obserwatorzy zobaczą też Wenus, Jowisza, Saturna i Marsa. Gdzie obejrzeć zaćmienie Księżyca? Kiedy się odbędzie? Tego dowiecie się z naszego artykułu! Zobaczycie też zaćmienie księżyca 2018 stream online na YouTube!

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018 kiedy, gdzie o której godzinie oglądać stream online YouTube

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018: O której godzinie będzie zaćmienie księżyca? Gdzie i kiedy oglądać? [26.07.2018]

Możemy szykować się na niezwykłe zjawisko piątkowego wieczoru.

Andrzej Branicki, astronom z UwB: Rzeczywiście, zjawisko jest niesamowite, ale tylko dla wczasowiczów i osób niezwiązanych z astronomią (śmiech).

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018. Kiedy, gdzie i o której oglądać w lipcu? 27.07.2018 Stream online LIVE YouTube

Niewątpliwie, będzie to jednak najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat.

- Długość trwania zaćmienia jest wynikiem dwóch czynników. Pierwszy związany jest z tym, że akurat 27 lipca środek tarczy księżyca będzie przechodził wzdłuż cięciwy, a więc przez najdłuższy okres czasu będzie znajdował się w cieniu Ziemi. A drugi powód – ważniejszy - jest taki, że to przesuwanie się Księżyca przez cień Ziemi, jest wynikiem jego ruchu wokół Ziemi. To, co widzimy jako zmiany jasności tarczy Księżyca, to efekt jego ruchu wokół Ziemi. Księżyc jest teraz najdalej od Ziemi, jego tarcza jest najmniejsza. Jego prędkość ruchu wokół Ziemi jest więc najwolniejsza. To główny powód długiego okresu trwania zaćmienia.

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018: O której godzinie będzie zaćmienie księżyca? Gdzie i kiedy oglądać? [26.07.2018]

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018: O której godzinie będzie ...

Jak będziemy mogli obserwować owo zaćmienie?

- Najlepsze jest oko, nie trzeba żadnych przyrządów. Księżyc będzie wschodził ok. godz. 20.30 i już od tego momentu będzie wchodził w półcień Ziemi, będzie się robił coraz ciemniejszy. W cień Ziemi wejdzie ok. 21.30. O północy zaćmienie się skończy. Natomiast ciekawsze będzie to, co będzie widoczne w tym czasie na południowym niebie. Będą widoczne cztery planety. Zaraz po zachodzie Słońca na zachodnim niebie będzie widoczna Wenus. Później lekko na prawo od południa, czyli w kierunku południowego zachodu, nisko nad horyzontem, pojawi się Jowisz. Jak ktoś ma lunetkę to zobaczy i tarczę Jowisza, i cztery księżyce. Jak zrobi się ciemniej, ok. godz. 21.30, dokładnie na południu, nisko nad horyzontem będzie widoczny Saturn. I przez lunetkę amatorską będzie widoczna i tarcza, i pierścienie. Poniżej, niedaleko Księżyca, bliżej horyzontu w kierunku południowo-wschodnim będzie widoczny Mars. A prawie dokładnie na horyzoncie, w kierunku południowym - gwiazdozbiór Strzelca i Skorpiona.

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018 - lipiec. Kiedy, o której, gdzie oglądać (27.07.2018)?

Całkowite zaćmienie Księżyca odbywa się w oparciu o pięć faz:

  1. FAZA PÓŁCIENIOWA (od P1 do U1) - niewidoczna z większości Polski, podczas której Księżyc będzie prawie niezauważalnie ciemniał
  2. FAZA CZĘŚCIOWA (od U1 do U2) - widoczna w Polsce bezpośrednio po wschodzie Księżyca (godziny wschodu Księżyca dla różnych miast poniżej). W czasie jej trwania coraz większa część powierzchni Księżyca będzie skrywać się w cieniu Ziemi.
  3. FAZA CAŁKOWITA (od U2 przez MAX do U3) - cała tarcza Księżyca pogrąży się w ciemnościach. Do powierzchni Księżyca docierać będzie jedynie słabe światło rozproszone w ziemskiej atmosferze
  4. FAZA CZĘŚCIOWA (od U3 do U4) - Księżyc stopniowo powinien wychodzić z cienia Ziemi. Jedna z jego powierzchni powinna robić się z czasem coraz jaśniejsza.
  5. FAZA PÓŁCIENIOWA (od U4 do P4) - W chwili wschodu Księżyca będzie już trwała faza półcieniowa lub częściowa.

Całkowite zaćmienie Księżyca online będzie można obejrzeć za darmo w internecie. Jak i gdzie to zrobić?

  • Należy wejść na stronę https://www.timeanddate.com/live/ i za pośrednictwem kanału Youtube obejrzeć transmisję zaćmienia księżyca (ang. total lunar eclipse).
  • Jeżeli nie możesz go obejrzeć na żywo, zrób to w sieci!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny