MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Była szkoła muzyczna, może być rehabilitacja. W klasztornej celi.

Janusz Bakunowicz
Prace remontowe rozpoczniemy zaraz po podpisaniu umowy z PFRON - zapewnia ks. Tadeusz Kryński, proboszcz parafii. - Trzeba będzie przeprowadzić gruntowną modernizację, by zaadaptować pomieszczenia na sale do warsztatów zajęciowych
Prace remontowe rozpoczniemy zaraz po podpisaniu umowy z PFRON - zapewnia ks. Tadeusz Kryński, proboszcz parafii. - Trzeba będzie przeprowadzić gruntowną modernizację, by zaadaptować pomieszczenia na sale do warsztatów zajęciowych Fot. Janusz Bakunowicz
W pomieszczeniach klasztoru pokarmelickiego nie słychać już instrumentów. Do niedawna mieściła się tu bielska szkoła muzyczna.

Teraz władze parafii mają nowy pomysł na wykorzystanie budynku przy ulicy Białostockiej. Chcą prowadzić zajecia terapeutyczne.

Jeszcze w tym roku w pomieszczeniach klasztoru pokarmelickiego, które znajdują się przy parafii Matki Bożej z Góry Karmel mają ruszyć warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych z powiatu bielskiego. Zajęcia będą przeprowadzane pod kierunkiem Caritasu diecezji drohiczyńskiej.

Obecnie parafia czeka na podpisanie umowy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który ma współfinansować przedsięwzięcie.

Remont na początek

- Po podpisaniu umowy poklasztorne budynki trzeba będzie przystosować do nowych potrzeb - mówi ks. Tadeusz Kryński, proboszcz parafii p. w. Matki Bożej z Góry Karmel. - Budynki wymagają przede wszystkim gruntownego remontu. Centralne ogrzewanie było zakładane około 30 lat temu i należy je w całości wymienić. Zamienić je na ogrzewanie olejowe. Należy także wymieni całą instalację elektryczną, przygotować łazienki, sanitariaty. W adaptację budynki należy włożyć niemało pracy i pieniędzy.

Pomogą sponsorzy

Docelowo z zajęć rehabilitacyjnych mogłoby skorzystać 35 niepełnosprawnych, zarówno z Bielska Podlaskiego, jak i okolicznych miejscowości. Osoby spoza miasta byłyby dowożone. Do uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych niepełnosprawnych kwalifikowałaby specjalna komisja.

- Takie warsztaty to przede wszystkim poważne wyzwanie organizacyjne - dodaje ks. Tadeusz Kryński. - Trzeba będzie zatrudnić kierownika, wykwalifikowanych terapeutów, na pewno sprzątaczkę. Dzięki temu kilka osób znajdzie u nas pracę.

Podobne warsztaty działają w Sokołowie Podlaskim i w Siemiatyczach. Około 90 proc. kosztów utrzymania będzie finansowane przez PFRON, resztę sfinansują lokalne samorządy. Ks. Kryński zapewnia, że parafia również dołoży starań, by znaleźć sponsorów i osoby, które chętnie finansowo i materialnie będą wspierać przedsięwzięcie.

Był klasztor i UB

Warsztaty dla osób niepełnosprawnych to kolejne przeznaczenie pomieszczeń po byłym klasztorze karmelitów. Powstał on w 1639 roku. Pod koniec XVIII wieku strawił go pożar. Po odbudowie, w czasie zaborów służył jako carskie więzienie, gdzie torturowano i mordowano polskich powstańców.

Po odzyskaniu niepodległości do 1929 roku mieścił się tutaj areszt powiatowy, a potem jego miejsce zajęła szkoła krawiecka dla dziewcząt prowadzona przez Siostry Służebnice Maryi.

Po wojnie poklasztorne budynki zostały bezprawnie zajęte przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Znajdowała się w nim również poczta, ostatnio szkoła muzyczna.

- Do parafii budynek powrócił w 1992 roku, po dwunastu orzeczeniach sądowych - wyjaśnia ks. Kryński. - Od tego czasu wynajmowaliśmy go właśnie szkole muzycznej. Obecnie jedno z pomieszczeń wynajmowane jest przez organizację kombatancką, zaś w ostatnim czasie dwóch pokoi użyczyliśmy Stowarzyszeniu na Rzecz Pomocy w Rodzinie "Fundament".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny