Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bukowisko Supraśl. Ekologiczny dom ze słomy

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Jest już konstrukcja domu. Podstawa to deski. Potem odpowiednią masę słomiano-glinianą wkłada się w drewniane formy. Taki obiekt to bardzo fajny pomysł dla osób, które chcą stworzyć nową ofertę w agroturystyce.
Jest już konstrukcja domu. Podstawa to deski. Potem odpowiednią masę słomiano-glinianą wkłada się w drewniane formy. Taki obiekt to bardzo fajny pomysł dla osób, które chcą stworzyć nową ofertę w agroturystyce.
Obiekt powstaje na terenie Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Bukowisko w Supraślu. Budują go pod okiem fachowców rolnicy z powiatu białostockiego.

Niektórzy nie mogą się utrzymać z rolnictwa. A ekologiczny dom to pomysł dla osób, które chcą stworzyć nową ofertę w agroturystyce. Można go wynająć letnikom. Przykładowo doba dla rodziny w takim domu w Białowieży kosztuje 350 złotych - tłumaczy Henryk Tokarski, trener budownictwa naturalnego.

Roboty zaczynają się od wykonania drewnianego szkieletu. Dom stawia się ręcznie, przy użyciu naturalnych materiałów, czyli gliny, piasku, drewna, kamieni oraz słomianych kostek. - Słoma to bardzo izolacyjny materiał. Od wewnątrz ściany się tynkuje gliną, zaś z zewnątrz tynkiem wapiennym, który jest odporny na wodę. Nie wypłukuje się - wyjaśnia Henryk Tokarski.

To bardzo prosta, niezwykle praktyczna technologia, która jednocześnie spełnia wszystkie wymagania techniczne współczesne i przeciwpożarowe.

- Jeśli wykorzystujemy do budowy glinę ciężką, musimy ją przygotować jesienią, by zimą nabrała odpowiedniej struktury. Najlepsza jest słoma prosto z pola, bo nie jest ona zagrzybiona. Koniecznie musi być czysta - dodaje Tokarski.

Dom ze słomy jest zdrowy. Panuje w nim specyficzny mikroklimat. Zimą w takim budynku jest ciepło, a latem przyjemnie chłodno. Budowla nie tylko jest ekologiczna, ale także energooszczędna. Do jej ogrzania potrzeba mniej opału.

- Budowa takiego domu o powierzchni 25 mkw. kosztuje 30 tysięcy złotych - mówi Henryk Tokarski.

W szkoleniu bierze udział 18 rolników z powiatu białostockiego. Zorganizowała je Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych w ramach projektu Zielone Zawody - szansą dla osób odchodzących z rolnictwa. Jest on realizowany wspólnie z białostockim starostwem powiatowym. Po zakończeniu budowy dom zostanie udostępniany mieszkańcom i turystom.

Wszyscy, którzy mają ochotę go obejrzeć, mogą przyjechać do Supraśla i zobaczyć jak z bliska wygląda taka budowla.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny