Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Co to za święto?

PL.an
Wojciech Wojtkielewicz
Boże Ciało to dzień wolny od pracy, zamknięte sklepy, branie urlopu i planowanie długiego weekendu, ale to przede wszystkim ważne i wyjątkowe święto kościelne - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ale co to w zasadzie znaczy?

Boże Ciało to święto ruchome, które przypada na jedenasty dzień po Zielonych Świątkach czyli zawsze na czwartek, w tym roku na 16 czerwca. Jest to liturgiczne święto wdzięczności za dar obecności Jezusa na ziemi.

Chrześcijanie od samego początku Kościoła zbierali się, łamali się chlebem sławiąc Boga. Historia święta Bożego Ciała sięga wieku XIII. Święto zostało zatwierdzone w 1314 roku przez Papieża Klemensa V. W Polsce po raz pierwszy obchodzono je w diecezji krakowskiej w 1320 roku. Następny papież Jan XXII w 1334 r nakazuje to święto obchodzić w całym Kościele. Na początku XV wieku Boże Ciało w większości polskich diecezji było zaliczane do głównych świąt roku kościelnego. Zwyczaj procesji eucharystycznych powstał później niż samo święto.

Święto to jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, pamiątki ustanowienia Eucharystii.

W kościelnej i ludowej tradycji cztery ołtarze są barwnie przystrajane kwiatami polnymi, gałązkami brzeziny, a dzieci sypią kwiaty przed niesioną pod baldachimem Hostią. Boże Ciało – to również święcenie wianków z wonnych leczniczych ziół, młodych drzew i kwiatów polnych. Stare przysłowie mówi

Każde ziele mówi: święć mnie

Poświęcone wianki wieszano na ścianach domów, miały one chronić przed gradem, powodzią i ogniem.

Na niektórych terenach do dzisiaj zachowany jest zwyczaj, że z ołtarzy polowych łamie się gałązki brzeziny, które wierni zabierają do domu i wieszają nad drzwiami wejściowymi. Mato chronić dom i domowników przed nieszczęściami.

W procesjach, w czasie których celebrans niesie Najświętszą Eucharystię poza kościół wśród uroczystych obrzędów i śpiewów, lud chrześcijański składa publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu

jak mówi Komunia św. i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą dostosowane do zwyczajów polskich, nr 77

Nabożeństwa sprowadzają wiernych do kościołów, kaplic czy pod krzyże, jednak 11 dni po Święcie Zesłania Ducha Pańskiego sytuacja się zmienia.

  • ulice i domy przystrojone
  • świeża wiosenna zieleń
  • kwiaty
  • ołtarze
  • świece
  • sztandary
  • feretrony
  • obrazy
  • dzieci pierwszokomunijne w bieli
  • dziewczynki sypiące kwiaty

Już od kilku wieków katolicy tego dnia wychodzą na ulice, place miast i wiejskie drogi. W ten sposób wierni tworzą wyjątkowe świątynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny