Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka przy Dobrej uczy dzieci języków. Niemiecki, angielski i francuski za darmo

Urszula Krutul [email protected] tel. 85 748 74 66
Dzieci w różnych językach uczyły się składać życzenia świąteczne
Dzieci w różnych językach uczyły się składać życzenia świąteczne Andrzej Zgiet
Nauka przez zabawę na bezpłatnych zajęciach z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego w Filli nr 1 Książnicy Podlaskiej przy ulicy Dobrej.

Zajęcia są w każdy wtorek

Zajęcia są w każdy wtorek

Filia nr 1 Książnicy Podlaskiej zaprasza na bezpłatne, multimedialne zajęcia językowe, które odbywają się w bibliotece. Prowadzą je wolontariusze uczący języka niemieckiego, francuskiego i angielskiego. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 5-12 lat. Odbywają się w każdy wtorek o godz. 17 w siedzibie biblioteki (ul. Dobra 12). Najbliższe już 17 kwietnia (język francuski). Więcej informacji pod nr 85 741 45 13.

- Pomysł na zajęcia językowe pojawił się z potrzeby samych czytelników - mówi Hanna Krawczuk, kierownik Filii Bibliotecznej nr 1 Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego w Białymstoku. - Rodzice chcieli, żeby dzieci miały zajęte popołudnia i robiły przy okazji coś twórczego. A dodatkowo, żeby poznały bibliotekę z nieco innej strony. Nie tylko jako miejsce wypożyczania książek.

I tak, około dwa lata temu zaczęło się od spotkań i czytania książek w językach obcych. Dzieci mogły usłyszeć najpierw fragment oryginału (w języku angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim), a później ten sam tekst w języku polskim. Podczas słuchania mogły wyżyć się plastycznie - rysowały, wyklejały.

- Staramy się, żeby dzieci nie tylko uczyły się słówek, ale też świetnie się bawiły - mówi Monika Nizik, która uczy niemieckiego. - Dzieci poznają nie tylko podstawy języka, ale też zasady pracy w grupie, nawiązują przyjaźnie, uczą się jak radzić sobie bez rodziców, nie trzymają się kurczowo maminych spódnic.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, we wtorki. Początek o godz. 17. Dzieci mogą poznać trzy języki - angielski, niemiecki i francuski. Prowadzący to wolontariusze, a zajęcia są bezpłatne - może w nich wziąć udział każde dziecko z Białegostoku i okolic.

- Staramy się działać wedle zasady: widzę, słyszę, dotykam - mówi Monika Nizik. - Obserwuję dzieci i widzę, że czerpią z tych zajęć przyjemność. A przy okazji opanowują podstawy języka. Może nie pamiętają wszystkich szczegółów, ale przestają bać się języka obcego. Osłuchują się z nim.

Nauka języków za darmo

9-letnia Paulina przychodzi na zajęcia od półtora roku. Zazwyczaj towarzyszy jej tata Grzegorz i brat Paweł.

- Fajne jest to, że mamy dużo zajęć plastycznych, które towarzyszą nauce języka - mówi dziewczynka. - Najbardziej lubię język francuski. Te zajęcia są fajniejsze od tych w szkole.

Podobnego zdania jest 10-letnia Zosia.

- Podoba mi się chyba wszystko - twierdzi. - Teraz uczyliśmy się o Wielkanocy, jak powiedzieć kurczaczek i jajka po niemiecku. Fajne są zajęcia plastyczne i różne gry, w które się bawimy.

Pan Grzegorz, tata Pauliny i Pawła dodaje, że na zajęcia w bibliotece nie musi dzieci wysyłać. Same bardzo chcą w nich uczestniczyć.

- Tutaj świetnie sprawdza się zasada przez zabawę do wiedzy - mówi. - Dzięki temu dzieci szybko przyswajają nowe wiadomości. Oprócz tego warunki są świetne. Biblioteka jest odnowiona. Jak czegoś nie wiemy, możemy sprawdzić w internecie. Nie mówiąc już o tym, że mamy dostęp do książek i słowników. Szkoda tylko, że to raptem godzinka w tygodniu.

Zapotrzebowanie na tego typu zajęcia jest zdecydowanie większe.

- Dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, że się uczą - dodaje Hanna Krawczuk. - A wychodząc z zajęć operują nowymi słówkami.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny