Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Trwa XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Zobaczcie co w programie. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Rodzinny wstęp do Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki - czyli piknik na stadionie miejskim w Białymstoku, który odbył się w niedzielę, 14 maja
Rodzinny wstęp do Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki - czyli piknik na stadionie miejskim w Białymstoku, który odbył się w niedzielę, 14 maja Urszula Łobaczewska
W niedzielę, 14 maja wystartował XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. To szereg wydarzeń skierowanych do mieszkańców, szczególnie tych młodych. Ale nie tylko. Wiele z nich przygotowanych zostało przez Uniwersytet w Białymstoku. Coś dla siebie znajdą zarówno pasjonaci nauki, jak i miłośnicy sztuki. Festiwal potrwa do 19 maja.

Uniwersytet w Białymstoku przygotował ponad 140 wydarzeń - z których skorzystać będzie mogło szerokie grono odbiorców – od przedszkolaków, poprzez uczniów, studentów i nauczycieli, po seniorów.

Na dobry początek - piknik z nauką i sztuką

W niedzielę do eksperymentowania, działania i zabawy poprzez naukę UwB zachęcało podczas Pikniku Rodzinnego na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

- Byłam na tym wydarzeniu z moim dzieckiem i muszę powiedzieć, że było to interesujące doświadczenie - zapewnia Marta Muszyńska, która na pikniku była z synem. - Piknik naukowy przyciągnął nas swoją różnorodnością i ilością atrakcji. Moje dziecko miało możliwość zapoznania się z różnymi dziedzinami nauki. Atrakcje były prezentowane w ciekawy i często zabawny sposób, co dodatkowo zachęcało dzieci do nauki. Jedyną rzeczą, która nas rozczarowała, była brak stoisk z jedzeniem na zewnątrz. Ponieważ piknik naukowy trwał wiele godzin, jedzenie na miejscu byłoby mile widziane. Mimo to, uważam, że organizatorzy zrobili wspaniałą robotę i zdecydowanie warto było wziąć udział w tym wydarzeniu. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie więcej podobnych imprez, które pozwolą dzieciom na odkrywanie nauki w ciekawy i przystępny sposób.

Spotkania z astronomami i nie tylko

Ale piknik był jedynie przedsmakiem wydarzeń. Przez najbliższe dni będzie ich więcej. Już we wtorek, 16 maja, uniwersytet otworzy przed gośćmi swoje laboratoria i sale wykładowe. Uczelnia zaprasza na 120 różnych wydarzeń - pokazów, prezentacji, warsztatów, wykładów. Tematyka będzie bardzo zróżnicowana: od nowoczesnych technologii, poprzez zjawiska społeczne, po zagadnienia biologiczne, czy chemiczne. Będzie można wybrać się np. na wykład o sterowaniu robotami za pomocą kolorów, o tym jak młodzi ludzie postrzegają starość i starzenie się, albo o prawach kobiet na przestrzeni dziejów. Będą praktyczne warsztaty, m.in. o strategiach rozwiązywania sytuacji konfliktowych, budowaniu relacji z dzieckiem, czy o recyklingu i biodegradacji. UwB zaprasza też do udziału w doświadczeniach pod hasłem „Dziedzictwo Kopernika, czyli różne oblicza porządku” oraz w spotkaniach z astronomami, podczas których można będzie poznać Układ Słoneczny. W programie znalazły się też specjalne pokazy w Planetarium UwB i zajęcia w Obserwatorium.

Z kolei na środę, 17 maja uczelnia przygotowała grę terenową „Kryminalne zagadki Świerkowej” oraz debatę „Komu potrzebna jest nauka?”

- Jaka jest rola nauki i naukowców w dzisiejszym świecie? Komu wierzą dzisiaj ludzie? Jak mówić o nauce? Do debaty o społecznej odpowiedzialności nauki i „nauce otwartej” zaprosiliśmy wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Dariusza Jemielniaka - zachęca Dorota Sawicka, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB, koordynator uczelniany PFNiS, która poprowadzi to spotkanie. - To badacz społeczny analizujący dezinformację w sieci i ruchy antynaukowe, specjalizujący się w badaniu społeczności internetowych. Jest też autorem pierwszej na świecie etnografii społeczności Wikipedii, która ukazała się w 2014 nakładem Stanford University Press. Jest jednym z najmłodszych członków PAN.

Na dwa ostatnie festiwalowe dni Uniwersytet w Białymstoku również przygotował atrakcyjne spotkania z nauką i sztuką. 18 maja (czwartek) na spektakl zaprasza Teatr Bez Nazwy, by opowiedzieć historię jednego z kapłanów Katedry Notre Dame w Paryżu, Klaudiusza Frollo. Natomiast 19 maja (piątek) w ramach PFNiS odbędzie się Białostockie Forum Kognitywistyczne. Tematem tegorocznej edycji BFK jest twórczy umysł.

Muzycznie na uniwersytecie

Na wydarzenia zaprasza też - we wtorek i środę - Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Filia w Białymstoku. Na początek coś dla maluchów - we wtorek, o godz. 12 we foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej, przy ul. Odeskiej 1 rozpocznie się koncert Chóru Dziecięco-Młodzieżowego OiFP „Brzechwa muzycznie”. W programie znajdą się wiersze Jana Brzechwy z muzyką Marcina Nagnajewicza i pod dyrygenturą Ewy Rafałko. Z kolei o godz. 18 w auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (budynek C, ul. Świerkowa 20) odbędzie się spektakl muzyczny "Bastien i Bastienne", singspiel w jednym akcie z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta do słów Friedricha Wilhelma Weiskerna przedstawiony przez studentów Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku.
Jeśli chodzi o środę, to o godz. 19 w sali audytoryjnej, w budynku B UMFC przy ul. Kawaleryjskiej 5 rozpocznie się wykład prof. Cezarego Szyfmana zatytułowany "Proces budowania osobowości artystycznej. Kilka refleksji z perspektywy pedagoga". Wśród wydarzeń warto też zwrócić uwagę na "Wiosenne bel canto. Koncert muzyki wokalnej od baroku do współczesności" podczas którego wystąpią studenci klasy śpiewu prof. Cezarego Szyfmana przy akompaniamencie dr hab. Urszuli Iżbickiej. Początek o godz. 16.30 w sali św. Kazimierza przy Kościele św. Kazimierza Królewicza (ul. św. Kazimierza 2). W tym samym miejscu, z tym, że w Kościele Dolnym o 19 rozpocznie się Koncert Chóru UMFC Filii w Białymstoku (opieka artystyczna - prof. dr hab. Anna Moniuszko, ad. dr hab. Piotr Zawistowski). Dyrygują tegoroczni dyplomanci: Martyna Chylińska, Anna Czykieta, Izabela Jagłowska, Julia Kabać, Monika Korzeniecka, Wioletta Mirosławska, Sylwia Szuchalska. W programie znajdą się utwory chóralne kompozytorów różnych epok.

Wstęp na wydarzenia organizowane przez UMFC jest bezpłatny. Należy jednak zarezerwować miejsce dzwoniąc pod nr: 504098922 i 604323836.

Program wszystkich wydarzeń można znaleźć na stronie podlaskifestiwal.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny