Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Trwa remont zabytkowego pałacu przy ul. Warszawskiej. To dawna rezydencja Tryllingów

OPRAC.: wal
Remont kamienicy przy Warszawskiej powinien zakończyć się w 2024 roku
Remont kamienicy przy Warszawskiej powinien zakończyć się w 2024 roku Wojciech Wojtkielewicz
Prywatny właściciel remontuje zabytkowy pałac przy ul Warszawskiej. Kupił go od miasta w 2019 roku. Od tamtej pory dostał pięć lat na przywrócenie do dawnej świetności historycznej rezydencji rodzinny Tryliingów.

Ten charakterystyczny budynek jest dobrze znany każdemu białostoczaninowi, który choć raz przemierzał ul. Warszawską na odcinku od Sienkiewicza do Pałacowej. Głównie z tego, że w ostatnich kilkunastu latach sypiąca się elewację przysłonięto siatką zabezpieczającą, zaś nad chodnikiem rozstawiono daszki ochronne. W kiepskim stanie była też stolarka okienna i drzwiowa.

Czytaj też:Ul. Warszawska. Pałac Tryllingów. Tynk spada na chodnik (zdjęcia, wideo)

Sama kamienica ma bogatą historię. Została wzniesiona pod koniec XIX wieku.

– W latach 70. XIX w. posesja należała do rodziny Bulkowsteinów. W 1898 r. małżonkowie Izrael i Rozalia sprzedali ją córce Helenie i jej mężowi Chaimowi Abrahamowi Tryllingowi – opisywał na łamach "Porannego" historyk Wiesław Wróbel.

Trylling rozpoczął budowę, rok później jednak zmarł. Prace dokończyła wdowa. Na elewacji powstała fasadą dekorowaną płytką elewacyjną oraz detalem, w którym wyróżniają się cztery alegorie: naukę, handel, rolnictwo i rybołówstwo.

Czytaj też: Pałacyk będzie jak nowy

Była to jedna z droższych nieruchomości przy ówczesnej ul. Warszawskiej. W 1910 r. powstał tu Dom Handlowy Ch. A. Trylling. W 1929 r. syn Anatol w imieniu matki sprzedał nieruchomość na rzecz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych, który do 1939 r. miał w nim swoją siedzibę

Po wojnie pałacyk został przejęty przez Skarb Państwa. Do 2006 roku mieścił się w nim dom turysty. Później próbowano kilkakrotnie znaleźć dla niego nową funkcję. Planowano, by ulokowała się tu rada miasta, innym razem widziano siedzibę CBA. Miasto kilka razy wystawiało nieruchomość na sprzedaż. Ostatecznie w pierwszych miesiącach 2019 roku za 1,83 mln zł kupił pałacyk prywatny właściciel. Dostał pięć lat na wyremontowanie kamienicy pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków.

W 2020 roku właściciel otrzymał dotację od miasta 50 tys. zł dotacji na wymianę pokrycia dachowego. Obecnie trawa rewitalizacja ścian.

Czytaj też:Pałac Tryllingów i nagrobek ks. Pawła Grzybowskiego do remontu. Miasto wesprze remonty, bo to zabytki (zdjęcia)

Wyburzanie kamienicy przy Złotej i Sienkiewicza dobiegło końca

Deweloper wyburzył kamienicę, którą kupił od urzędu marszałk...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny