Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Rozpoczęły się rozruchy instalacji w spalarni.

Aneta Boruch [email protected]
Białystok. Rozpoczęły się rozruchy instalacji w spalarni.Spalarnia praktycznie jest gotowa, ale teraz przez kilka miesięcy potrwają rozruchy instalacji. Jeśli pójdą zgodnie z planem, to zakład zacznie pracować w przyszłym roku.
Białystok. Rozpoczęły się rozruchy instalacji w spalarni.Spalarnia praktycznie jest gotowa, ale teraz przez kilka miesięcy potrwają rozruchy instalacji. Jeśli pójdą zgodnie z planem, to zakład zacznie pracować w przyszłym roku. materiały spółki lech
Inwestycja jest praktycznie na finiszu. Wszystkie budynki i budowle, drogi, place oraz obiekty małej architektury są wykonane. Teren zakładu został ogrodzony. I rozpoczęły się rozruchy instalacji. - Właśnie zaczyna się tzw. gotowanie i dmuchanie kotła - opisuje Alina Pisiecka, wiceprezes spółki Lech, budującej w Białymstoku spalarnię odpadów. - Dmuchanie to przeczyszczanie układu wodno-parowego w kotle. Wtedy wydobywa się biała para i to już można zaobserwować. Natomiast gotowanie to wypalanie wymurówki w kotle.

Przy tym drugim procesie mieszkańcy Białegostoku być może będą słyszeć jakieś odgłosy. Choć założony jest tłumik. Gotowanie będzie odbywało się od najbliższego poniedziałku do piątku, w ciągu dnia, do godziny 18.

Jesienią natomiast do białostockiej spalarni przyjadą już pierwsze śmieci. I wtedy, na przełomie września i października, przeprowadzone zostaną pierwsze spalania próbne, czyli tzw. rozruch gorący. Od ich wyniku zależy zakończenie inwestycji. - Jeśli rozruchy pójdą zgodnie z planem i wszystkie instalacje będą działały właściwie, to do końca roku będzie możliwe przekazanie zakładu do użytku - szacuje prezes Pisiecka.

Według harmonogramu termin zakończenia budowy jest planowany na koniec 2015 r., a uruchomienie instalacji ma nastąpić już w następnym roku.

Spalarnia, czyli oficjalnie Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku, to jedna z największych inwestycji  w województwie podlaskim. Budowa zakładu rozpoczęła się w grudniu 2013 roku. Będzie on mógł wyprodukować ilość energii pozwalająca na zasilenie  ok. 16 tysięcy gospodarstw domowych i ogrzanie zimą około 875 domów jednorodzinnych w Białymstoku.
Cały system gospodarki odpadami obejmuje także Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach, który także przechodzi modernizację. Będzie z niego  mogło skorzystać blisko 390 tys. mieszkańców Białegostoku oraz aglomeracji: m.in. gminy Czarna Białostocka, Choroszcz, Dobrzyniewo Dużego, Gródek, Juchnowiec Kościelny.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny