Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Nie będzie przebicia ulicy Jagienki na Węglową. Miasto nie ma pieniędzy na inwestycję, która usprawniłaby ruch do Muzeum Sybiru

wal
Tak nowe przejście przez tory na Węglową wyobrażali sobie autorzy Społecznej Koncepcji Zagospodarowania Węglowej
Tak nowe przejście przez tory na Węglową wyobrażali sobie autorzy Społecznej Koncepcji Zagospodarowania Węglowej Fot. T.Maleta
Kiedyś planowano nowy wiadukt przy Wasilkowskiej, później przebicie ul. Jagienki przez Poleską. Inwestycje miały polepszyć skomunikowanie kompleksu przy Węglowej z miastem. Nic z tych planów nie wszyło, bo na przeszkodzie stanął brak pieniędzy. To oznacza, że ruch wycieczkowy do Muzeum Pamięci Sybiru, którego otwarcie zaplanowano na 17 września, będzie odbywał się wąskimi uliczkami osiedla domków jednorodzinnych.

Mamy nadzieję, że mieszkańcy też poczują, że muzeum będzie ich i w jakiś sposób będą z tym zwiększonym ruchem funkcjonować - mówiła Edyta Mozyrska, szefowa departamentu kultury urzędu miejskiego podczas majowego posiedzenia komisji kultury i promocji.

]

Radni omawiali na niej statut najmłodszej placówki kulturalnej Białegostoku, a zarazem przygotowania od strony wystawienniczej do otwarcia muzeum. Zaplanowano je na 17 września w 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, która zgotowała mieszkańcom przedwojennych wschodnich rubieży Rzeczypospolitej Golgotę Wschodu. Białystok od lat pełni rolę depozytariusza pamięci losów zesłańców. Będzie ona jeszcze bardziej wzmocniona po uroczystości otwarcia, na którą prezydent Tadeusz Truskolaski zaprosił prezydenta RP Andrzeja Dudę i jego poprzedników. Miejsce to ma stać się punktem masowych odwiedzin zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych.

To oznacza, że zwiększony ruch aut osobowych i autokarów będzie odbywał się wąskimi uliczkami przedwojennej Brazylki (dziś dawna dzielnica wchodzi wchodzi w skład Wygody).

- Obsługa komunikacyjna Muzeum Pamięci Sybiru będzie polegała na podjęciu prac dostosowujących istniejący układ pieszy i samochodowy do potrzeb placówki. Będzie odbywała się poprzez skrzyżowanie z ul. L. Mierosławskiego oraz istniejące ciągi piesze - informuje Anna Kowalska departamentu komunikacji społecznej urzędu miejskiego w Białymstoku.

Dodaje, że w celu dogodnego dojazdu do muzeum - już w październiku 2020 r. zmieniono program sygnalizacji na skrzyżowaniu ul. Wasilkowskiej z ul. L. Mierosławskiego poprzez dodanie podfazy dla skrętu w lewo. Natomiast w czerwcu tego roku zostanie wykonane oznakowanie informujące o dojeździe do muzeum. Ponadto Zarząd Mienia Komunalnego ogłosił postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i utwardzenie części działek budowlanych nr 788/11 i 788/12 (za Muzeum w stronę elektrociepłowni) oraz budowę zjazdu z ul. Węglowej na działkę nr 788/12.

- Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na koniec sierpnia 2021 informuje Anna Kowalska.

Przypomnijmy, że prawie ponad dekadę temu rozważano budowę nowego wiaduktu, który umożliwiałby wjazd z ulicy Sienkiewicza, jak i Wasilkowskiej do kompleksu Węglowa. Nawet miasto podpisało wstępna umowę z województwem podlaskim na dofinansowanie inwestycji. Ostatecznie nic z tego, bo inwestycja okazała się zbyt droga. Później własne plany lepszego skomunikowania kompleksu Węglowa zaprezentowali autorzy społecznej koncepcji tego miejsca. W przypadku ruchu pieszego zaprojektowali specjalne przejście przez tory tuż za pomnikiem- krzyżem upamiętniającym katastrofę pociągu sowieckiego z chlorem. Z kolei miasto rozważało przebicie ulicy Jagienki przez Poleska, nasyp kolejowy i siec ciepłowniczą. Przez ostatnie lata o tych zamiarach była cisza.

- Miasto Białystok obecnie nie ma możliwości budowy przebicia ulicy Jagienki przez ul. Poleską do kompleksu budynków przy Węglowej z powodu sytuacji finansowej - przyznaje Anna Kowalska. - Decyzje rządowe wprowadzane na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy znacznie ograniczyły budżety samorządów, w tym także Białegostoku. Miasto zostało także pozbawione dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tej sytuacji plany inwestycyjne miasta muszą być mocno ograniczane.

Czytaj też: 10 lutego Polska powinna z Białegostoku solidarnie przypomnieć Rosji, kto i kiedy pomagał Hitlerowi. A światu prawdę o białych krematoriach

Sprawą dostępności komunikacyjnej Muzeum Pamięci Sybiru jeszcze raz zajmą się radni, ale tym razem z komisji infrastruktury komunalnej.

- Będzie w porządku obrad czerwcowego posiedzenia - zapowiada jej przewodniczący Maciej Biernacki.

Jeśli chodzi o ruch pieszy, to miasto wyłoniło wykonawcę pochylni, które umożliwi i ułatwi, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym, dojście do placówki od strony chodnik przy Wasilkowskiej. Inwestycja, zgodnie z zapisami przetargu, ma być gotowa pod koniec października 2021 roku. Ma kosztować prawie 360 tys. zł

Przypomnijmy, że kompleks Węglowa to nie tylko nowe muzeum. Obok niego powstaje park militarny. Znajduje się też tu muzeum motoryzacji oraz inne instytucje.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny