MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Mur dawnego cmentarza gettowego jest w opłakanym stanie. Tymczasem rocznica powstania w getcie białostockim już dziś

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Mur jest w fatalnym stanie - mówią mieszkańcy. Miasto twierdzi, że przeprowadziło konsultacje. Jednak stowarzyszenie, które w 2019 roku apelowało o zajęcie się sprawą, nic o tym nie słyszało.
Mur jest w fatalnym stanie - mówią mieszkańcy. Miasto twierdzi, że przeprowadziło konsultacje. Jednak stowarzyszenie, które w 2019 roku apelowało o zajęcie się sprawą, nic o tym nie słyszało. Adam Kupryjaniuk
Mur po dawnym cmentarzu gettowym jest w opłakanym stanie - alarmuje stowarzyszenie Miasto Mieszkańców. Jego przedstawiciele już w 2019 roku wysyłali petycje do prezydenta Truskolaskiego, w której prosili o zabezpieczenie muru oraz ustawienie tabliczki informacyjnej. Wtedy otrzymali odpowiedź, że doszło do obniżenia stawek podatku dochodowego. W związku z tym budżecie nie ma pieniędzy. Magistrat twierdzi, że niedawno wysłał osobę na rozmowy z okolicznymi mieszkańcami. Przedstawiciel stowarzyszenia mówi, że o spotkaniu nic nie wiedział, a mieszka w bloku obok muru.

Sprawa renowacji muru przy placu Mordechaja Tenenbauma w Białymstoku trwa już 2 lata. Stowarzyszenie Miasto Mieszkańców wysłało wtedy petycję do prezydenta Białegostoku, Tadeusza Truskolaskiego z prośbą o zajęcie się sprawą. Mieszkańcy zwracali też uwagę na brak tabliczki informującej o tym, co w tym miejscu się znajdowało. W odpowiedzi otrzymali pismo, z którego wynika, że miasto wskutek zmniejszenia się dochodów budżetu miasta niezbędne są ograniczenia w wydatkach i inwestycjach. Prezydent Truskolaski odpisał również, że prośba zostanie prawdopodobnie rozpatrzona w roku 2020.

- Mamy rok 2021, sierpień, a więc miesiąc, w którym będą obchodzone uroczystości upamiętniające powstanie w białostockim getcie, a mur po dawnym cmentarzu wygląda coraz gorzej. Brak opieki konserwatorskiej oraz warunki atmosferyczne powodują, że mur się rozpada. Ciekawe co odpowie pan Prezydent, gdy podczas uroczystości któryś z uczestników zapyta go o to, co się dzieje z tym murem? - pisał w mailu do naszej redakcji Bogusław Koniuch, przedstawiciel stowarzyszenia Miasto Mieszkańców.

Spytaliśmy Urząd Miejski w Białymstoku, jakie działania zostały lub zostaną podjęte w kierunku ochrony muru oraz umieszczenia tam tabliczki informacyjnej. W odpowiedzi uzyskaliśmy zapewnienie, że władzom Białegostoku zależy na upamiętnianiu historii naszego miasta oraz informacje o przeprowadzonych konsultacjach.

- W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawiciela miasta z mieszkańcami okolicznych budynków, podczas którego rozmawiano na temat muru gettowego i jego otoczenia. Obecnie rozważane są sposoby zagospodarowania tego terenu, badany jest stan muru i ustalany jest ewentualny zakres prac, jakie należałoby tam wykonać. Czynione są też przygotowania do umieszczenia tabliczki pamiątkowej, informującej o pochodzeniu muru - mówi Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Jednakże przedstawiciel stowarzyszenia, które w 2019 roku wystosowało petycję do prezydenta Truskolaskiego, twierdzi, że o żadnych konsultacjach nie słyszał.

- Mieszkam tuż obok. Stojąc przed blokiem, widzę akurat tę niszczejącą część muru, więc widziałbym jakieś zaproszenie na takie rozmowy. Być może miały one charakter sondy ulicznej, gdzie po prostu zapytano o mur ludzi siedzących na ławeczkach w parku. Niestety, nas nikt nie poinformował o tym, że urząd miejski będzie prowadził rozmowy w tej sprawie. Nikt nas nie zapytał o to, jakie mamy zdanie na temat tego, co się dzieje z murem. Nie wiemy, co tam ustalono. Tak właśnie wyglądają konsultacje prowadzone przez białostocki urząd miejski - mówi Bogusław Koniuch, przedstawiciel stowarzyszenia Miasto Mieszkańców.

Obchody 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie białostockim odbędą się dziś. O godzinie 11 zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ulicy Suraskiej, a następnie o godzinie 11.30 pod tablicą upamiętniającą Icchocka Malmeda. Główne uroczystości rozpoczną się o 12 pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Placu im. Mordechaja Tenenbauma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny