Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok może się zadusić. Wysoka zabudowa nad Białą zatrzymuje świeże powietrze.

Tomasz Mikulicz
Mapa powstała na podstawie opracowania przygotowanego przez Włodzimierza Kwiatkowskiego.
Mapa powstała na podstawie opracowania przygotowanego przez Włodzimierza Kwiatkowskiego. opr. graf. Marcin K. Szymaniuk
Coraz więcej terenów nad rzeką Białą jest zabieranych pod wysoką zabudowę - mówi Włodzimierz Kwiatkowski z Politechniki Białostockiej. Ma to negatywny wpływ na jakość świeżego powietrza w Białymstoku.

Przyjeżdżający do Białegostoku turyści chwalą, że - w porównaniu do innych miast - jest u nas sporo świeżego powietrza. To zasługa m.in. tego, że mamy dość sprawny system przewietrzający. Odpowiada za niego w szczególności dolina rzeki Białej.

- Niestety, z roku na rok jest z nią coraz gorzej. Od lat obserwuję bowiem, jak w dolinę wchodzi wysoka zabudowa. Może to zachwiać prawidłowy przepływ powietrza - mówi Włodzimierz Kwiatkowski z Politechniki Białostockiej, autor dwóch opracowań przyrodniczych dla doliny rzeki Białej.

Za dużo budynków nad Białą

Dodaje, że większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że dolina nie jest tylko wąskim pasem ziemi wzdłuż rzeki, lecz często jest to teren znacznie większy.

- I tak oto w obrębie doliny zbudowano na przykład dwa hipermarkety Auchan. Albo bloki przy ulicy Palmowej czy zabudowę na Antoniuku w okolicach Świętokrzyskiej i Wierzbowej. Przykłady można mnożyć. W dolinie stawia się też garaże i stacje benzynowe - opowiada.

Podkreśla, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że w zasadzie każdy inwestor chce się budować jak najbliżej centrum.

- A przecież zadaniem miasta jest powstrzymywać te zapędy. Poza sprawą zachwiania przepływu powietrza, niszczy się też strukturę przyrodniczą doliny, w której żyją chronione ptaki, występują rzadkie gatunki roślin itd. - wyjaśnia Kwiatkowski.

Dodaje, że najlepiej by było, gdyby dolina była przeznaczona na tereny zielone. Zgadza się z tym Zdzisław Plichta, szef miejskiej komisji urbanistyczno-architektonicznej.

- Najważniejsze w tej kwestii jest to, by jak najszybciej zrobić plany zagospodarowania doliny Białej - przekonuje.

Dodaje, że jeżeli urzędnicy odmawiają wydania pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy, inwestor skarży to rozstrzygnięcie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

- Praktyka pokazuje, że SKO staje zazwyczaj po stronie inwestora. Wynika to z tego, że prawo regulujące te kwestie jest bardzo ogólne i pozwala na wiele interpretacji - opowiada Plichta.

Przeciąg przy politechnice

Piotr Firsowicz, szef departamentu urbanistyki w magistracie, zapewnia, że w tym roku powinien już być stworzony plan dla doliny.

- Oczywiście nie przewidujemy tam wysokiej zabudowy. Poza rzeką Białą, zajmiemy się też doliną Bażantarki i Dolistówki. Ta pierwsza pozostanie zielenią nieurządzoną, przeznaczeniem drugiej będzie park - mówi.

Chociaż nie da się tego porównać do znaczenia dolin, na przewietrzanie miasta ma również wpływ układ ulic.

- Generalnie chodzi o to, że im szersza ulica, tym lepiej. Powietrze może wtedy płynąć o wiele swobodniej. Ważne jest też to, by obok jezdni był pozostawiony pas zieleni - opowiada Piotr Mioduszewski, specjalista od ochrony środowiska i urbanistyki.

Dodaje, że w Białymstoku funkcję przewietrzającą pełni na przykład aleja Piłsudskiego i aleja Jan Pawła II.

Firsowicz podkreśla z kolei, że ważne jest również to, jak są ustawione poszczególne budynki.
- To zagadnienia tzw. fizyki miasta. Jeżeli kilka wysokich obiektów ustawimy jakby w jednej linii, wtedy będą się między nimi tworzyły przeciągi. Tak jest na przykład między akademikami Politechniki Białostockiej. Jak jest wiatr, można tam zgubić głowę - wyjaśnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny