MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok miastem głogów. Czeka nas gigantyczna akcja sadzenia krzewów w mieście.

Aneta Boruch
Urzędnicy wymyślili hasło "Białystok - miasto głogów"
Urzędnicy wymyślili hasło "Białystok - miasto głogów" Fot. Anatol Chomicz/Archiwum
W pasach drogowych zasadzonych ich zostanie 20 tysięcy sztuk. Nigdy w poprzednich latach tyle ich nie przybyło.

Tu będą nasadzenia

Tu będą nasadzenia

ul. Liniarskiego
ul. Częstochowska
ul. Jana Pawła II
ul. Piastowska
ul. Sienkiewicza
ul. Zwierzyniecka
ul. J.K. Branickiego
ul. M.C. Skłodowskiej
Plac Niepodległości im. R. Dmowskiego
Plac Uniwersytecki

Będą to róże, tawuły, berberysy, irgi - wylicza Andrzej Karolski, szef departamentu ochrony środowiska. - Ale przede wszystkim głogi. Bo chcemy, by Białystok stał się miastem głogów.

Gotowy jest już plan nasadzeń zieleni w pasach drogowych na ten rok. Do końca miesiąca ma być wybrana firma, która się tym zajmie. Właśnie rozstrzygany jest przetarg na ten cel. A w kwietniu wykonawca już zabierze się do pracy.

Dlaczego miasto chce postawić właśnie na głogi? - Bo są ładne, przyciągają ptaki, są odporne na przesuszenie i zasolenie - mówi Andrzej Karolski. - Tak wyszło również z naszej nieoficjalnej sondy.
Stosunkowo niewiele, bo około 100, pojawi się natomiast w pasach drogowych drzew. Stanie się tak, bo w takich miejscach trzeba zachować widoczność. Ale także dlatego, że podziemna infrastruktura uniemożliwia umieszczenie tu tak dużych roślin.

W większości będą to lipy i klony, ale pojawią się też nowości. Do tej pory też nie mieliśmy na białostockich skwerach takich gatunków jak wiśnie czy miłorzęby. Ale w tym roku zostaną zasadzone.
Na pewno natomiast w tym roku przybędzie nam piękny świerk na Placu Uniwersyteckim. Zimą będzie służył za bożonarodzeniowe drzewko. Wokół niego powstanie piękny trawnik, być może nawet z systemem nawadniającym.

Na to wszystko pójdzie kwota sięgająca 500 tys. zł.

Metamorfozę ma też przejść zieleń na skwerze przy cerkwi św. Mikołaja. Zostaną zachowane już rosnące tu drzewa, ale mają być uzupełnione świeżymi roślinami.

Wiosną będziemy też mogli podziwiać w mieście zupełną nowość - pojawi się kilka tysięcy krokusów. Będzie je można podziwiać m.in. na skarpie przy katedrze.

Specjaliści od zieleni chcieli też upiększyć miasto różami. Ale okazało się, że nie ma w kraju producentów, którzy mogliby jednocześnie dostarczyć kilkadziesiąt tysięcy krzaków. Te plany muszą więc trochę poczekać.

Natomiast na pewno jak co roku na rondzie Lussy i Placu Niepodległości wiosną posadzone zostaną bratki. Latem zastąpią je begonie i aksamitki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny