Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Jak pandemia i remont wpłynęły na sezon artystyczny 2021/22 w Teatrze Dramatycznym?

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
W sezonie artystycznym 2021/2022 aktorzy Teatru Dramatycznego w Białymstoku zagrali 151 spektakli, które obejrzało 20 tys. widzów. - To był trudny sezon, ponieważ trwa remont – powiedział podczas konferencji prasowej w piątek (8.07) dyrektor Teatru Piotr Półtorak.

Cztery premiery spektakli, wyjazdy zagraniczne

Jak przypomniał dyrektor Teatru, Piotr Półtorak, w sezonie artystycznym 2021/2022, udało się zrealizować cztery premiery.

  • "Kopciuszek" w reżyserii Justyny Zar-Schabowskiej,
  • "Za wolność, byś wolny był" w reżyserii Grzegorza Suskiego;
  • "Pomoc domowa" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza;
  • "Makbet" w reżyserii Grzegorza Suskiego.

Spektakle prezentowano w gościnnych przestrzeniach:

  • Kina TON,
  • Uniwersyteckiego Centrum Kultury,
  • Podlaskiego Instytutu Kultury (Spodki),
  • Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.

- Z powodów braku swojego miejsca, z powodu remontu statystyki są gorsze niż były przed pandemią – ocenił Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Jednak przyznał: – Uważam ten sezon za bardzo udany, pracowity i owocny. Udało nam się zrealizować osiem projektów.

W tym wskazał wyjazdy za granicę:

  • w Gruzji projekt "Kierunek Telawi",
  • Armenii projekt "Kierunek Erywań"
  • Macedonii Północnej projekt "Kierunek Szekspir"
  • Przypomniał, że pomimo pandemii odbyła się 5. edycja "Kierunku Wschód", gdzie podczas festiwalu zaprezentowało się 8 grup teatralnych z Polski, Gruzji, Armenii i Białorusi. Łącznie 9 spektakli obejrzało w ponad 3 tys. widzów.

- Pracujemy w ekstremalnych warunkach, tej pracy jest dużo więcej z powodu remontu – podkreślił Piotr Półtorak.

Dziękował pracownikom, ale także widzom, bo jak podkreślił:

- Nie opuścili nas, przychodzą, odwiedzają nas i są z nami – ocenił.

Wymienił dwóch patronów, do których skierował słowa uznania. Wskazał Zarząd Województwa Podlaskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co jeszcze wydarzyło się w tym sezonie artystycznym?

  • Pokaz sztuki "Bóg mordu" w reż. Katarzyny Deszcz na 47. Zamojskim Lecie Teatralnym.
  • Zrealizowano projekt "Poezja - Lubię to!", którego celem była popularyzacja czytelnictwa poprzez realizację cyklu audycji internetowych.
  • Została nagrana i wydana płyta z utworami ze spektaklu "Sopoćko". Na wydawnictwie znalazły się psalmy, które wykonali aktorzy w nowych aranżacjach, przygotowanych przez kompozytora i aranżera, Marka Kubika.

W ramach zadania "Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - etap IV" zeskanowano 5 tys. materiałów związanych z tworzeniem spektakli w instytucji od 1944 roku. Są to m.in. afisze, scenariusze, archiwalne fotografie, czy projekty scenografii i kostiumów.

W 2022 r. pozyskano dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na digitalizację kolejnych 7,7 tys. materiałów z archiwum. W 2022 r. teatr otrzymał dotacje celowe na realizację projektów w łącznej wysokości 1,2 mln zł.

Jak przebiega remont?

- Realizacja tej inwestycji jest niezwykle skomplikowanym procesem. Budynek teatru jest zabytkowy, właściwie każdy kolejny miesiąc przynosi nowe informacje – mówiła Martyna Faustyna Zaniewska, zastępca dyrektora. - To pierwsze półrocze było czasem kiedy zmagaliśmy się właśnie z kolejnymi problemami.

Wymieniła również, że konieczne były dodatkowe ekspertyzy dotyczące konstrukcji, czy wyburzenie stropu nad sceną. Z kolei przebudowa jednej z kondygnacji części administracyjnej teatru, czy zmiany w projekcie, które mają dotyczyć wentylacji, będą skutkować wydłużeniem czasu realizacji projektu.

- Mamy nadzieję, że w kolejnym sezonie artystycznym będziemy mogli zaprosić naszych widzów do teatru, do nowej wyremontowanej siedziby – podkreśliła.

Zajęcia edukacyjne, warsztaty

W sezonie 2021/2022 przeprowadzono ok. 580 godzin warsztatów teatralnych skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. W zajęciach teatralnych prowadzonych przez aktorów: Justynę Godlewską-Kruczkowską, Arletę Godziszewską, Krystynę Kacprowicz-Sokołowską, Agnieszkę Możejko-Szekowską, Ewę Palińską, Monikę Zaborską, Bernarda Banię i Piotra Szekowskiego wzięło udział ponad 140 uczestników.

- Warsztaty są kontynuowane mimo trudnych warunków, obecnie mamy 8 grup wiekowych - mówiła Agnieszka Możejko-Szekowska, aktorka. - Nasze warsztaty teatralne to niewątpliwie szansa na powrót do marzeń, do poczucia ogromnej satysfakcji i spełnienia, do oderwania się od rutyny dnia codziennego. Ja mam przyjemność być opiekunem grupy najstarszej, także ta rutyna jest znana każdemu. A spotkania to szansa na emocje możliwe tylko w teatrze i spełnienia cennej przygody.


Czytaj także:

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny