Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Cmentarz farny trafi do Internetu. Trwa inwentaryzacja. Miejsca pochówku będą udostępnione na stronie internetowej (zdjęcia)

OPRAC.: red
Cmentarz został oficjalnie otwarty 15 kwietnia 1887 roku z inicjatywy ks. dziekana Wilhelma Szwarca.
Cmentarz został oficjalnie otwarty 15 kwietnia 1887 roku z inicjatywy ks. dziekana Wilhelma Szwarca. Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Cmentarz farny trafi do Internetu. To najważniejsza białostocka nekropolia. Tu spoczywają duchowni, przemysłowcy, samorządowcy, artyści, działacze społeczni. Zwykli mieszkańcy. Już niedługo miejsca ich pochówku będzie można sprawdzić w Internecie. Właśnie trwają prace inwentaryzacyjne.

Cmentarz farny w Białymstoku trafi do Internetu

Wyjątkowość tego cmentarza polega na tym, że zapisana jest na nim historia Białegostoku - mówi historyk Andrzej Lechowski. - Bo tu skupiło się ostatnich ponad 130 lat dziejów miasta. To bezcenna pamiątka.

Tu są groby elit władzy, intelektualnych, finansowych, naukowych miasta. Ale też zwykłych mieszkańców, często już zapomnianych. Już nie długo miejsca ich pochówku będzie można też zlokalizować w Internecie. Właśnie rozpoczęła się inwentaryzacja cmentarza.

Cmentarz został oficjalnie otwarty 15 kwietnia 1887 roku. Klikając w kolejne zdjęcia zobaczysz nagrobki i poznasz historię osób ważnych dla Białegostoku wyróżnionych przez Muzeum Historyczne

Cmentarz Farny. Groby ludzi, którzy wywarli wpływ na histori...

- Jest to ogromne i kosztowne przedsięwzięcie, ale bardzo potrzebne. Inwentaryzacja pozwoli na komputerową ewidencję wszystkich grobów i miejsc grzebalnych - czytamy na stronie internetowej parafii katedralnej.

Po jej zakończeniu i opracowaniu na stronie internetowej cmentarza będzie można szybko wyszukać pochowanego, wyświetlić miejsce jego pochówku na interaktywnej mapie geodezyjnej, a także skorzystać z wielu narzędzi stworzonych z myślą dysponentach grobów oraz wszystkich odwiedzających cmentarze. System pozwoli też na ewidencję miejsc, którymi nikt już się nie opiekuje.

Inwentaryzacja obejmie m.in.:

  • przeprowadzenie spisu pochowanych
  • wykonanie fotografii wszystkich nagrobków
  • stworzenie geodezyjnych map cmentarza
  • przygotowanie ksiąg cmentarnych według obowiązujących przepisów
  • opracowanie regulaminu cmentarza
  • przygotowanie tablic informacyjnych
  • zebranie deklaracji dysponentów grobu, tak by każdy grób na cmentarzu miał określonego opiekuna.

Wszystkie te zadania wykona administrator systemu Mogiły.pl z Rzeszowa, który posiada w tej dziedzinie duże doświadczenie. Prace potrwają kilka miesięcy.

- Bardzo się cieszę, że w końcu zostanie to przeprowadzone. To bardzo żmudna, wręcz benedyktyńska praca. Myślę, że na cmentarzu jest ok. 80 tys. pochówków - mówi Andrzej Lechowski.

Przypomina, że w 2012 roku został wydany indeks "Cmentarz Farny w Białymstoku". Zawierał informację o pochówkach do 2011 r.

- To pokaźna, gruba księga. Podejrzewam jednak, ze tylko niewielu białostoczan ją posiada, a już kompletnie jest niedostępna dla kogoś spoza naszego miasta. Kto szuka swoich przodków, ich grobów. Tym bardziej dane te powinny być w Internecie- podkreśla historyk.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny