Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Botaniczny Park Kieszonkowy na ulicy Transportowej otwarty. Zrealizowano projekt Budżetu Obywatelskiego 2021 (zdjęcia)

Robert Borowy
Robert Borowy
Wojciech Wojtkielewicz
Na ulicy Transportowej w Białymstoku odbyło się oficjalne otwarcie Botanicznego Parku Kieszonkowego. Inwestycja zrealizowana została dzięki środkom przeznaczonym na Budżet Obywatelski 2021. W skład parku wchodzi m.in. żywa altana, plac zabaw, łąki polne, domki dla motyli i innych owadów, drzewa owocowe i rośliny zielarskie.

Dnia 2 sierpnia o godzinie 11:00 odbyło się oficjalne otwarcie Botanicznego Parku Kieszonkowego przy ulic Transportowej w Białymstoku. Wydarzeniu przewodniczył prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, kierownik referatu ds. zieleni Monika Kordiukiewicz oraz dzieci z przedszkola nr 32 w Białymstoku.

Inwestycja została zrealizowana dzięki głosowaniu mieszkańców na Budżet Obywatelski 2021. Projekt na Botaniczny Park Kieszonkowy otrzymał ponad tysiąc głosów i został zrealizowany zgodnie z planem. Koszt realizacji całego przedsięwzięcia wyniósł 502 tysięcy złotych.

- Mamy tu około pół hektara zagospodarowanego terenu. Nazwany jest botanicznym parkiem dlatego, że nastawiony jest na motylarnie. Mamy tu domki dla motyli, trzmieli i innych owadów. Znajdują się tutaj specjalne rośliny przeznaczone dla motyli. W skład parku wchodzą również łąki kwietne, a miejsce jest również w pełni przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Są tu zasadzone drzewa różnego rodzaju, jak chociażby owocowe. Myślę, że po jednej i drugiej stronie jest tutaj spore osiedle, a także otoczenie szkoły, przedszkola, mam nadzieję, że to miejsce będzie odwiedzane przez białostoczan. - mówi prezydent miasta, Tadeusz Truskolaski.

- Od lat staramy się poprawić komfort życia mieszkańców budując nowe miejsca zieleni, strefy do wypoczynku i rekreacji. W tym parku postaraliśmy się pogodzić również najmniejszych naszych współmieszkańców, czyli owady. Dobór roślin gatunkowych jest taki, aby zwabić tutaj jak najwięcej motyli. Rośliny, które wybraliśmy mają na tyle intensywne kwitnienie i są nektarodajne, że swoim zapachem i atrakcyjnością są wabikiem na motyle. - mówi kierownik referatu ds. zieleni Monika Kordiukiewicz.

W skład zielonej enklawy na ulicy Transportowej wchodzi:

  • żywa altana,
  • ławki,
  • plac zabaw,
  • łąki polne,
  • domki dla motyli i innych owadów,
  • drzewa owocowe,
  • rośliny zielarskie,
  • stojaki na rower,
  • infografiki dotyczące motyli oraz łąk polnych.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny