MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 83.rocznica wybuchu II wojny światowej. W mieście nie zawyły syreny

OPRAC.: mat
Uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej Wojciech Wojtkielewicz
Przedstawiciele władz rządowych, samorządowych wojewódzkich, jak i miejskich upamiętnili 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Prezydent Białegostoku postanowił, że ze względu na obecność w mieście uchodźców z Ukrainy nie zostaną włączone syreny. Mogły je uruchomić służby wojewody, ale też tego nie zrobiły.

To, że jednostki samorządu terytorialnego, uruchomią syreny, by upamiętnić rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, poinformowało w środę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Pismo z wytycznymi wraz z harmonogramem gminy otrzymały od Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego już 26 sierpnia.

Przy okazji włączenie systemu alarmowego miało jeszcze jeden cel.

- Będzie to jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania - informował dyżurny wojewódzkiego -centrum zarządzania kryzysowego. - Sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.

W czwartek rano rzeczniczka Tadeusza Truskolaskiego poinformowała, że prezydent Białegostoku podjął decyzję, by nie włączać syren alarmowych.

- Każde uruchomienie tego systemu powoduje u uchodźców przebywających w naszym mieście powrót do traumatycznych, wojennych doświadczeń. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, które dziś rozpoczynają rok szkolny. W białostockich szkołach i przedszkolach uczy się około 1000 dzieci ukraińskich - podkreśliła Urszula Boublej

Zaznaczyła. że urządzenia emitujące sygnał alarmowy znajdują się na 19 budynkach placówek oświatowych.

- Syreny miały zostać uruchomione o godzinie 12, gdy w wielu białostockich szkołach będą trwały uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Nie chcemy ryzykować wybuchu paniki wśród uchodźców - podkreślała rzeczniczka.

Przypomniała, że system alarmowy w Białymstoku może być uruchomiony przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego (podległe prezydentowi miasta) lub Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (podległe wojewodzie podlaskiemu). O godz. 12 syreny w Białymstoku się jednak nie rozległy.

Anna Dzierszko, rzeczniczka wojewody podlaskiego, potwierdza, że rano 1 września do wojewody wpłynęło pismo, z informacją, że prezydent, w związku z licznymi prośbami kierowanymi do niego przez uchodźców z Ukrainy przebywających w Białymstoku, podjął decyzję, aby w dniu 1 września 2022 roku nie uruchomiać syren alarmowych.

- Wojewoda przyjął do wiadomości stanowisko prezydenta - informuje Anna Dzierszko.

Czwartkowe uroczystości rocznicowe w mieście były w dwóch odsłonach. O godz. 8 wieńce i kwiaty na cmentarzy wojskowym przy 11 Listopada złożył m.in. wojewoda podlaski i marszałek województwa.

- Oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli broniąc wolności naszej ojczyzny. Mimo, że upłynęły 83 lata od wybuchu wojny, pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest wciąż żywa. A teraz, w kontekście napaści Rosji na Ukrainę, kiedy za naszymi granicami rozgrywa się kolejna wojna i giną niewinni, żywa bardziej niż kiedykolwiek – mówił marszałek Artur Kosicki. – W obliczu tej agresji tym bardziej trzeba podkreślać, że niepodległość i suwerenność naszych granic to dla nas jedna z najcenniejszych wartości.

Wojewoda podlaski także nawiązał do ataku Rosji na Ukrainę. - Pokój, który uznawaliśmy za oczywisty w Europie, nie jest stały. Tym bardziej wspominamy dziś i oddajemy hołd poległym, którzy walczyli za naszą Ojczyznę ponad 80 lat temu - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Z kolei o godz. 10 odbyły się miejskie obchody przy Pomników Obrońców Miasta na Wysokim Stoczku.

- Chylimy dziś czoła przed bohaterami wieloletniej, niełatwej walki. W szczególny sposób upamiętnić dziś chcemy obrońców naszego miasta, wśród nich bohaterskiego prezydenta Seweryna Nowakowskiego, który mogąc ocalić życie, wybrał trwanie na swoim posterunku – aż do końca - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny