Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 82. rocznica masowej deportacji Polaków na Syberię. Ofiary sowieckiej zsyłki upamiętnili przedstawiciele miasta i województwa

OPRAC.: red
Samorządowe władze województwa złożyły w czwartkowy (10.02) poranek kwiaty przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka w Białymstoku.
Samorządowe władze województwa złożyły w czwartkowy (10.02) poranek kwiaty przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r., rozpoczęła się pierwsza z serii czterech masowych deportacji ludności polskiej z zagarniętych przez Sowietów ziem wschodnich II Rzeczypospolitej. Około 140 tys. obywateli polskich zostało wówczas wywiezionych w bydlęcych wagonach – głównie na Syberię, ale także w południowe rejony Związku Sowieckiego: do Kazachstanu i Baszkirii. Wielu z nich na zesłaniu podupadło na zdrowiu i zmarło.

Deportacja z lutego 1940 r. dotknęła przede wszystkim osadników wojskowych, którzy gospodarowali na ziemi nadanej im za zasługi w wojnie z bolszewikami w 1920 r. Przez władze sowieckie byli postrzegani jako ostoja polskości na Kresach, dlatego to właśnie ich społeczność stała się pierwszym celem masowych represji dokonanych na polskich obywatelach. Szczególnym tego przykładem był los leżącej w przedwojennym województwie białostockim wsi Zacisze k/Zabłudowa, z której deportowano wszystkich jej mieszkańców.

Czytaj też: Światło pamięci

Zapaleniem zniczy na torach kolejowych przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku uczczono w środę (9.02.) wieczorem pamięć ofiar deportacji na Wschód w 82. rocznicę pierwszej masowej wywózki polskich obywateli. Rozpoczęła się ona w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku.

Białystok. Zapłonęło "Światło Pamięci" w 82. rocznicę pierws...

Pamięć ofiar uczcili w czwartek [10.02.2022] marszałek Artur Kosicki, przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski, wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski. Złożyli oni w czwartkowy (10.02) poranek kwiaty przed Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka w Białymstoku.

- Pamięć o tamtych wydarzeniach jest nadal żywa dzięki ludziom, którzy przetrwali ten nieludzki czas i dzisiaj dają temu świadectwo - mówił wczoraj po złożeniu kwiatów marszałek Artur Kosicki.

Czytaj też:10 lutego Polska powinna z Białegostoku solidarnie przypomnieć Rosji, kto i kiedy pomagał Hitlerowi. A światu prawdę o białych krematoriach

Ta fala wywózek objęła także pracowników Służby Leśnej i ich rodzin. W ten sposób Sowieci starali się nie dopuścić leśników, znających doskonale swoje tereny, w tworzeniu ruchu oporu przeciwko władzy komunistycznej.

Pierwsza z serii masowych sowieckich deportacji Polaków należała do szczególnie ciężkich i brutalnych. Odbywała się bowiem srogą zimą, przy bardzo silnych, dochodzących do minus 40 stopni mrozach.

- Stalin chciał wyniszczyć polską inteligencję, tę część społeczeństwa, która przede wszystkim kształtuje tożsamość narodu – podkreślał Bogusław Dębski.

Przewodniczący sejmiku, jako ówczesny parafianin kościoła pw. Ducha Świętego, przy którym stoi pomnik poświęcony Sybirakom, miał swój udział w jego powstaniu – poparł inicjatywę ks. Stanisława Andrukiewicza.

Te warunki oraz transport w nieogrzewanych, bydlęcych wagonach i okrutne traktowanie przez konwojentów przyczyniły się do dużej liczby zgonów wśród wywożonych Polaków. Umierały głównie, pozbawione jakiejkolwiek opieki sanitarnej, osoby starsze oraz małe dzieci.

- To dla mieszkańców Białostocczyzny wciąż żywa blizna, o której należy pamiętać. To wiele złamanych życiorysów osób, którym udało się wrócić z zesłania - powiedział z kolei wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski po złożeniu kwiatów przed Pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka.

Ofiary deportacji upamiętnił też prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Razem z przewodniczącym Związku Sybiraków Tadeuszem Chwiedziem złożyli także kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim i Pomniku-Znaku Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny