Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostockie roboty walczyły w sumo na Dalekim Wschodzie

Marta Gawina [email protected]
Białostockie roboty walczyły w sumo na Dalekim WschodzieBiałostockim studentom z pewnością przydadzą się doświadczenia zdobyte w Japonii
Białostockie roboty walczyły w sumo na Dalekim WschodzieBiałostockim studentom z pewnością przydadzą się doświadczenia zdobyte w Japonii Politechmika Białostocka
Dwa urządzenia skonstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej znalazły się w finałach prestiżowych międzynarodowych zawodów robotów sumo w Tokio.

To już kolejny wielki sukces białostockich konstruktorów w Japonii. Ich dwa roboty: GOWORKO i RUDY BECAUSE dotarły do finału prestiżowych międzynarodowych zawodów robotów sumo w Tokio w Japonii. O zwycięstwo w 26th All Japan Robot-Sumo Tournament Grand Final walczyły 32 konstrukcje przygotowane przez pasjonatów z całego świata.

- RUDY BECAUSE TEAM stanowili: Maciej Gołaszewski i Nils Thernstrom  z wydziału elektrycznego oraz Szymon Barszczewski i Piotr Dziuba z wydziału mechanicznego. GOWORKO skonstruował Jakub Czarniecki z wydziału informatyki

- mówi Dorota Sawicka, rzeczniczka politechniki.

Ten ostatni robot  waży ok. trzech kilogramów, posiada stalową ramkę i ostrze, wyposażony jest w dwa silniki popularnej firmy Maxon.
- Potrzebne są silniejsze magnesy neodymowe i mocniejsze silniki, by być konkurencyjnym dla najlepszych. Zaskoczeniem był widok latających 3-kilowych robotów przytwierdzonych magnesami neodymowymi do metalowego ringu, działające tam siły były ogromne. W pierwszej trójce znalazł się robot skonstruowany przez Japończyka, miał kształt "cegły" i tak silne magnesy, że trzeba było użyć łomu by oderwać go od ringu. Żadnemu robotowi nie udało się ruszyć go z miejsca, ale sędziowie zdecydowali, że wygra ten który porusza się szybciej - opowiada student Politechniki Białostockiej.

Ma nadzieję, że Japończycy zaproszą białostockich konstruktorów także w przyszłym roku. Jakub Czarniecki jest trzykrotnym stypendystą Prezydenta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną.   
- Zawody były doskonałym miejscem do promocji Białegostoku i Politechniki w świecie. Studenci spotkali się m.in. z Ambasadorem RP w Japonii - Cyrylem Kozaczewskim - dodaje Dorota Sawicka.

Wyjazd do na Daleki Wschód był możliwy dzięki wsparciu finansowemu magistratu.

O Politechnice Białostockiej Japończycy usłyszeli także w lipcu tego roku. Nasi studenci zdobyli drugie miejsce na międzynarodowym konkursie International Contest of Application in Nano-micro Technology (iCAN) rozgrywanym w mieście Sendai.
Drużyna PB w składzie: Dawid Karczewski, Paweł Grześ i Michał Grześ skonstruowała robota Recon, który ma zapobiegać kataklizmom. Chodzi o bezprzewodowy system teleinformatyczny do obserwowania środowiska naturalnego.
Recon ma napęd śrubowy. Doskonale radzi sobie w grząskim terenie, tam gdzie nie może dotrzeć człowiek. RECON ma pięć czujników. W czasie jazdy rozrzuca je, a one zbierają dane. Za pomocą sieci radiowej wysyłają je do robota, a robot do operatora. Wszystko publikowane jest w internecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny