MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Beksiński Multimedia Exhibition w PIK-u. Wystawę można odbierać wieloma zmysłami (zdjęcia, wideo)

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Beksiński Multimedia Exhibition w PIK-u. Wystawę można odbierać wieloma zmysłami
Beksiński Multimedia Exhibition w PIK-u. Wystawę można odbierać wieloma zmysłami Piotr Łozowik
„Każdy musi indywidualnie stwierdzić, co go tak wciąga w tę twórczość Beksińskiego. Zresztą intencją twórcy było to, by ta twórczość odbierana była indywidualnie. Nawet obrazy nie mają tytułów” – mówił podczas wernisażu wystawy „Beksiński Multimedia Exhibition”, Janusz Barycki. Ekspozycję możemy oglądać w PIK-u do poniedziałku (25.04).

Na wystawie „Beksiński Multimedia Exhibition” zaprezentowany został dorobek z wybranych etapów twórczości Zdzisława Beksińskiego.

- To jest wystawa multimedialna, poświęcona Zdzisławowi Beksińskiemu. Oprócz ekspozycji, na której będzie można zobaczyć fotografie, od których Beksiński zaczynał swoją działalność artystyczną i fotomontaż komputerowy oraz grafikę komputerową. To są prace, które wykonywał artysta już pod koniec swojej drogi artystycznej – mówiła Ewa Barycka z Fundacji Beksiński. I dodała. - Będzie można obejrzeć także pokaz multimedialny, trwający ok. 30 min. Tu jego twórczość pokazana jest w bardzo przystępny sposób. Słyszymy wypowiedzi Beksińskiego, na tle jego ukochanej muzyki, czyli Schuberta, Albinioniego, Symfonii Mahlera, czy fragmentu „Requiem” Mozarta – Lacrimosa.

Widowisko emocjonalne, działa na widzów i ich emocje

- Twórczość Z. Beksińskiego była niezwykle emocjonalna, bo przecież zadaje nam bardzo podstawowe pytania, o sens życia, przemijanie i to wszystko jest zawarte w jego twórczości. Dlatego być może tak porusza publiczność, która przychodzi na jego wystawy. Trzeci element, który także towarzyszy wystawie, to jest wirtualny 7 minutowy spacer. Można będzie ubrać okulary sferyczne i wejść do środka obrazu Zdzisława Beksińskiego. Będziemy się poruszać w środku kilku obrazów i to także jest zilustrowane pięknie muzyką – komentowała Barycka.

Abstrakcja, nocne mary, trupizm, czy surrealizm. Przyglądając się obrazom można spostrzec temat śmierci, przemijania, czy marność życia ludzkiego

- Każdy musi indywidualnie stwierdzić, co go tak wciąga w tę twórczość Beksińskiego. Zresztą intencją twórcy było to, by ta twórczość odbierana była indywidualnie. Nawet obrazy nie mają tytułów. Świadczy to o tym, że artysta chciał, by każdy interpretował to na własny sposób i by w żaden sposób nie sugerować nic odbiorcy. Więc tutaj jest ta więź pomiędzy twórcą, a odbiorcą, która musi być wypracowana jakby stojąc przed każdym z tych dzieł. Beksiński był artystą, który nie szedł w głównym nurcie sztuki, więc to jest ten indywidualizm, który go charakteryzował i ludzie to potrafią docenić teraz – mówił prezes Fundacji Beksiński, Janusz Barycki.

Jak powiedziała wicedyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury, Joanna Gaweł, wystawa poświęcona jest bez wątpienia wyjątkowemu artyście.

- Dla nas to wielki zaszczyt i ogromna przyjemność móc prezentować tę ekspozycję. I za tę możliwość dziękuję Fundacji Beksiński oraz Muzeum Historycznemu w Sanoku. Dziękuję także panu marszałkowi województwa podlaskiego za wsparcie przedsięwzięcia. Zapraszamy do podróży przez tę niezwykłą twórczość – powiedziała Joanna Gaweł.

Marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki wystosował specjalny list na okazję otwarcia wystawy. Fundacja Beksiński, Muzeum Historyczne w Sanoku i Podlaski Instytut Kultury przygotowały prawdziwą artystyczną ucztę dla miłośników twórczości Zdzisława Beksińskiego. (...) Mam nadzieję, że wyjątkowy przekaz zawarty w obrazach Zdzisława Beksińskiego w połączeniu z nowoczesnymi technologiami przypadnie Państwu do gustu.

- W związku z tym, że Beksiński zmarł tragicznie, postanowiliśmy usystematyzować i sformalizować nasze działania. Wystawa, którą można zobaczyć składa się z kilku elementów. Jest to wystawa stała, czyli fotografia z lat 1955-1960. Trzeba wspomnieć, że Beksiński był bardzo znanym fotografikiem i jednym z najwybitniejszych fotografów w tamtym okresie. Prezentujemy także fotomontaż z lat 1997–2000 oraz grafikę z lat 2000-2005. Wszystko to Beksiński tworzył równolegle do swojej twórczości malarskiej. Głównym elementem wystawy jest pokaz multimedialny, który odbywa się na dużym ekranie. To połączenie twórczości Beksińskiego z muzyką, której słuchał podczas tworzenia prac – mówił Janusz Barycki, prezes Fundacji Beksiński.

Muzyka w życiu Beksińskiego była niezwykle ważna. Słuchał jej podczas procesu twórczego nieustannie. Była to głównie muzyka rockowa, jazzowa oraz klasyczna.

Wystawa będzie czynna do 25 kwietnia 2022 roku w Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury.

Czytaj także:

Białystok. PIK zaprasza na wystawę Beksiński Multimedia Exhibition – multimedialną podróż przez twórczość mistrza

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny