MKTG SR - pasek na kartach artykułów

BCC popiera nowelizację Kodeksu pracy porządkującą kwestię rekompensat za dni wolne od pracy

Redakcja
BCC popiera nowelizację Kodeksu pracy porządkującą kwestię rekompensat za dni wolne od pracy
BCC popiera nowelizację Kodeksu pracy porządkującą kwestię rekompensat za dni wolne od pracy
Business Centre Club popiera nowelizację Kodeksu pracy umożliwiającą udzielanie pracownikowi za pracę w dniu wolnym od pracy rekompensaty analogicznej do tej, jaka istnieje w stosunku do pracy w niedzielę i święta.

Przyjęcie takiej regulacji jest korzystne zarówno z punktu widzenia pracowników, pracodawców, jak i budżetu państwa. Dlatego BCC przekazał swoje uwagi, rekomendując skierowanie projektu do dalszych prac parlamentarnych.

Business Centre Club popiera inicjatywę nowelizacji Kodeksu pracy, polegającą na dodaniu w art. 151.3. zapisu w brzmieniu: Na wniosek pracownika lub w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 151.1. § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w dniu wolnym od pracy. Projekt nowelizacji jest zapisem porządkującym, umożliwiającym udzielanie pracownikowi za pracę w dniu wolnym od pracy rekompensaty analogicznej do tej, jaka istnieje w stosunku do pracy w niedzielę i święta.

W istniejącym dziś stanie prawnym istnieje możliwość wypłaty rekompensaty pieniężnej za prace w niedziele i święta – nie ma takiej możliwości w stosunku do pracy w inne wolne dni. Należy zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z omawianym projektem – udzielenie rekompensaty w formie pieniężnej nastąpić mogłoby jedynie na wniosek pracownika lub w sytuacji obiektywnej – braku możliwości udzielenia dnia wolnego (np. choroba pracownika czy zakończenie okresu rozliczeniowego).

Przyjęcie takiej regulacji byłoby korzystne przede wszystkim dla pracowników, bowiem stwarzałoby możliwość dodatkowego zarobku i to wyższego niż praca w „zwykły” dzień, bo powiększonego o przewidziany prawem dodatek. Pozwalałoby także stronom stosunku pracy lepiej, efektywniej, zgodnie z wolą tych stron, gospodarować czasem pracy.

Rozwiązanie byłoby także korzystne dla pracodawców (możliwość wykonania pilnej i ważnej pracy w przedsiębiorstwie) oraz dla budżetu państwa (dodatkowe wpływy z tytułu wpłaty powiększonych podatków i składek).

Należy jednocześnie stanowczo sprzeciwić się demagogicznej kampanii, jakoby przedmiotowa nowelizacja miała prowadzić do wprowadzenia w Polsce sześciodniowego ttygodnia pracy. Już choćby pobieżna analiza projektu – jednozdaniowego uzupełnienia pokazuje, że ów „sześciodniowy tydzień pracy” jest bezpodstawnym wymysłem.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że nowelizacja w żaden sposób nie narusza istniejących przepisów, dotyczących ochrony odpoczynku, takich jak limit liczby 150 godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym czy 11- godzinnego (dziennego) i 35 (tygodniowego) wypoczynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny