Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Batik na gorąco - warsztaty, na które warto się zapisać. Można nauczyć się jednej z najstarszych, tradycyjnych technik zdobniczych

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Katarzyna Magdziak zaprasza na warsztaty z batiku, które organizowane będą w Choroszczy
Katarzyna Magdziak zaprasza na warsztaty z batiku, które organizowane będą w Choroszczy Wojciech Wojtkielewicz
Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zaprasza dorosłych na letnie warsztaty z Pracownią Sztuk Wizualnych pod kierunkiem Katarzyny Magdziak. Każdy z uczestników stworzy swój unikalny obraz z wykorzystaniem gorącego wosku i barwników do tkanin. Pomimo tego, że technika batiku jest bardzo pracochłonna, to jednak sprawia dużą przyjemność i daje wiele satysfakcji z osiągniętych efektów.

Batik jest to jedna z najstarszych tradycyjnych technik zdobniczych. Polega na uzyskiwaniu wzorów na tkaninie, najczęściej bawełnianej lub jedwabnej przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają nie zabarwione. Po wysuszeniu zabarwionego płótna, można nałożyć kolejną warstwę wosku i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez arkusze papieru w celu usunięcia wosku i odsłonięcia powstałego wzoru.

- Stosuje się tu różne narzędzia - mówi Katarzyna Magdziak, instruktorka Pracowni Sztuk Wizualnych MGCKiS w Choroszczy. - Można używać patyczków, pędzli odpornych na temperaturę, ale przeważnie stosuje się takie specjalne narzędzie nazywane tjanting. Jest to taka banieczka z rurką, dzięki której można ten gorący wosk nakładać tak jakby się pisało długopisem. Najciekawsze przy okazji batiku jest to, że nie da się powtórzyć tego samego wzoru, nawet jeżeli chcielibyśmy zrobić podobny nadruk. To jest to niewykonalne. Sama technika jest bardzo relaksująca. Jest pracochłonna, bo wymaga wielu etapów, ale nie męczy. Cały proces jest, można by rzec, terapeutyczny. Gorący wosk bardzo przyjemnie się nakłada.

Każdy batik jest inny

Początki batiku datowane są na V w. n. e. Pierwsze wykopaliska zlokalizowane są w Egipcie. Kolejne udokumentowanie stanowiska archeologiczne (Chiny, Indonezja) wskazują na niezwykły rozwój techniki i jej udoskonalenie. Jawajczycy doprowadzili do szczególnego rozwoju batiku sprowadzając ją na wyżyny sztuki. Do dnia dzisiejszego jest ona jednym z głównych gałęzi przemysłu i najważniejszym środkiem wyrazu artystycznego na Jawie.

Tak jak wspomniała Katarzyna - każdy batik jest jedyny – niemożliwe jest wykonanie dwóch identycznych prac, ponieważ za każdym razem wosk pęka w inny sposób, w innych miejscach. Technika batiku jest fascynująca ponieważ sprawia wiele niespodzianek nawet doświadczonemu wykonawcy.

Zasady zapisów

Warsztaty potrwają 12 godzin, które będą rozłożone na trzy dni - od 28 lipca do 30 lipca. Odbędą się w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy (ul. H. Sienkiewicza 29). Koszt zajęć to 180 złotych od osoby. Zapisywać się można pod numerem telefonu: 85 719 14 31.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny