Basket Koszalin awansował do finałów mistrzostw Polski [ZDJĘCIA]

Jacek Wójcik
Basket Koszalinie (niebieskie stroje)
Basket Koszalinie (niebieskie stroje) Jacek Wójcik
Po 16 latach przerwy męski zespół z Koszalina zagra w finałach młodzieżowych mistrzostw Polski. Dokonali tego kadeci MKK Basket Koszalin.

Koszaliński klub był w miniony weekend gospodarzem MP do lat 15. Podopieczni trenera Bartłomieja Siewruka nie byli stawiani w gronie faworytów, ale spisali się znakomicie. Na otwarcie turnieju pokonali w niesamowitych okolicznościach rozstawiony zespół Młode Lwy SP27 Gdańsk. Na początku czwartej kwarty koszalinianie przegrywali aż 64:84, ale nie stracili wiary w zwycięstwo. Do końca meczu nie tylko odrobili 20 pkt, ale wygrali mecz różnicą 9 oczek (97:88), notując w końcówce spotkania niesamowity run 22:0!

- W tym meczu zadziałało kilka czynników. Z jednej strony rywale zlekceważyli nas przy prowadzeniu różnicą 20 punktów. My z kolei znaleźliśmy sposób na ich najlepszego zawodnika. Była również dobra obrona, a z tego szły szybkie ataki. Poniósł nas również znakomity doping - komentował trener Siewruk.

W drugim dniu Basket zmierzył się z imiennikiem ze Szczawna-Zdroju. Jeszcze w połowie trzeciej kwarty było tylko 46:45 dla gospodarzy. Do końca tej odsłony koszalinianie wypracowali przewagę 10 pkt, w ostatniej mieli nawet o 18 więcej od rywali. Skończyło się wygraną 83:69. W trzecim dniu Basket musiał uznać wyższość najlepszego w grupie WKK Wrocław, ulegając aż 55:126. Nie przeszkodziło to jednak w zajęciu drugiego miejsca, premiowanego awansem do finałów MP.

- Już w drugim meczu jechaliśmy resztkami sił po wyczerpującym spotkaniu z Gdańskiem, a w trzecim zupełnie padliśmy - przyznał trener Basketu.

- Nie zagraliśmy na tym turnieju niczego, czego wcześniej nie ćwiczyliśmy. Cały czas gramy ten sam system obrony i ataku. Jak widać przynosi to efekty. Od ostatniego meczu ligowego w rozgrywkach ZOZKosz. mamy bilans 11 zwycięstw i 3 porażki.

Wyniki grupy B: Basket Koszalin - Młode Lwy Gdańsk 97:88 (29:23, 22:22, 12:35, 34:8), WKK Wrocław - Basket Szczawno-Zdrój 115:89 (25:24, 29:18, 34:12, 27:35), Basket Sz. - Basket K. 69:83 (19:19, 13:23, 19:19, 18:22), Młode Lwy - WKK 83:105 (21:29, 12:26, 19:23, 31:27), WKK - Basket K. 126:55 (33:8, 33:19, 29:17, 31:11), Młode Lwy - Basket Szcz. 140:89 (31:24, 37:32, 26:11, 46:22).

Kolejność: 1. WKK Wrocław- 6 punktów, 2. Basket Koszalin - 5 pkt, 3. Młode Lwy SP27 Gdańsk - 4 pkt, 4. Basket Szczawno-Zdrój - 3 pkt.

Skład MKK Basket: Zaied Abbas, Mateusz Bednarek, Nikodem Dec, Gracjan Dzierżyński, Filip Kamieniarz, Ksawery Kujawa, Oliwier Łastowski, Borys Plech, Stanisław Sokołowski, Michał Waskan, Franciszek Zawiślak.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Szymon Łata (WKK), najlepszym obrońcą B. Plech, a strzelcem Jan Grzesiak (Młode Lwy, 96 pkt). Indywidualne wyróżnienie w koszalińskim zespole otrzymał M. Waskan.

Finały MP odbędą się w dn. 22-26 bm. w Bydgoszczy. Basket zagra w grupie A z Q8 Oils SKM Zastal Zielona Góra, Exact WKS Śląsk Wrocław i Majbasket Szczecin. Skład grupy B: WKK Wrocław, Akademia Młodych Dzików Ochota Warszawa, Pyra AZS Szkoła Gortata Poznańi Enea Politechnika Astoria Bydgoszcz.

- Chłopcy zaczynali szkolenie w Baskecie - prawie w całości - od przedszkola. Od 2 lat trenują ze mną. Dwa lata temu byśmy nie uwierzyli, że możemy osiągnąć taki wynik. Do Bydgoszczy pojedziemy nastawieni optymistycznie. Jeżeli utrzymamy poziom z ćwierćfinałów i półfinałów, to nie będziemy chłopcami do bicia - dodał B. Siewruk.

Ostatnim męskim zespołem z Koszalina w finałach MP była w 2008 r. drużyna AZS rocznika 1994. Prowadził ją... B. Siewruk.