Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barwna międzynarodowa parada na ulicach Warszawy (wideo)

Leszek Rudziński AIP
Barwna międzynarodowa parada na ulicach Warszawy
Barwna międzynarodowa parada na ulicach Warszawy AIP
Z okazji Dni Europy w sobotnie popołudnie ulicami Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie przeszła Parada Schumana. Hasłem przewodnim imprezy jest "Solidarność z innymi krajami". Święto jest częścią obchodów Europejskiego Roku Na Rzecz Rozwoju ogłoszonego przez Komisję Europejską.

Z okazji Dnia Europy w sobotnie południe, przy dźwiękach afrykańskich bębnów, ulicami Krakowskiego Przedmieścia przeszła wielobarwna Parada Schumana. Hasłem przewodnim imprezy jest ,,Solidarność z innymi krajami". Tegoroczne święto jest częścią obchodów Europejskiego Roku Na Rzecz Rozwoju ogłoszonego przez Komisję Europejską.

Tłumy euroentuzjastów z Polski i Europy zgromadziło się w południe przed Kościołem św. Anny w Warszawie w 65 rocznicę ogłoszenia przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana planów integracji europejskiej. Na Krakowskim Przedmieściu w tzw. Miasteczku Schumana byli przedstawiciele europejskich instytucji, kultury, ruchów obywatelskich i mediów, a także młodzieży szkolnej, studenci, czy rodziny z dziećmi.

Przewidziane były rozrywki dla najmłodszych, jak np. teatrzyk kukiełkowy, jak i dla osób nieco starszych - np. Forum Młodych Dyplomatów. Swoje stoiska miały również różne organy europejskiej wspólnoty, takie jak Parlament Europejski, czy Komisja Europejska, które objaśniały zgromadzonym działanie swoich instytucji. - Ważną kwestią w polityce Schumana była solidarność między europejskimi narodami, aby w przyszłości wyrównać poziomy życia w całej przyszłej Unii Europejskiej. Tej solidarności doświadczamy dzisiaj na własnej skórze, korzystając z funduszy unijnych - powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) Jacek Safuta, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce. - Pozytywne aspekty integracji europejskiej przeważają nad ewentualnymi negatywnymi i dlatego poprzez informację staramy się przekonać ludzi, że warto być członkiem europejskiej rodziny - dodaje Safuta.

Swoje działania zaprezentowały także organizacje pomocy humanitarnej, takie, jak Polska Akcja Humanitarna, Salezjański Wolontariat Misyjny, Polska Zielona Sieć, Amnesty International. Ich przedstawiciele poruszali takie tematy jak wolontariat, pomoc humanitarna, zrównoważony rozwój, czy uczciwy handel. - Musimy wspierać każdy kraj, który dzisiaj potrzebuje pomocy - powiedziała AIP Ludmiła Sokalska z Fundacji Otwarty Dialog. - W naszym namiocie fundacja można m.in. napisać list do przetrzymywanej w rosyjskim więzieniu ukraińskiej pilotki wojskowej Nadiyi Savchenko, która 11 maja ma urodziny. Chcemy pokazać jej, że jesteśmy razem z nią - dodała.

Paradę zorganizowała Polska Fundacja im. Roberta Schumana. Impreza pierwszy raz wystartowała w 1999 roku. Zwieńcza ona Polskie Spotkania Europejskie - cyklu wydarzeń o tematyce europejskiej, odbywających się rokrocznie w pierwszych dniach maja.

Dzień Europy 9 obchodzony jest 9 maja w całej Unii Europejskiej. Upamiętnia rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Dał on podwaliny do powstania współczesnej europejskiej wspólnoty. Dzień ten czasami, dla odróżnienia z Dniem Rady Europy, jest nazywany Dniem Unii Europejskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny