MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Augustów. Międzynarodowa konferencja - jak zdusić przemyt papierosów

Źródło: BAT Fot. Izba Celna w Białymstoku
Zatrzymany 7 września do kontroli renault okazał się wielk skrytką na przemycane papierosy. Ponad 1000 paczek z białoruskimi znakami akcyzy kierowca ukrył praktycznie w każdym elemencie pojazdu. Celnicy znaleźli tytoniową kontrabandę m.in. w kole zapasow
Zatrzymany 7 września do kontroli renault okazał się wielk skrytką na przemycane papierosy. Ponad 1000 paczek z białoruskimi znakami akcyzy kierowca ukrył praktycznie w każdym elemencie pojazdu. Celnicy znaleźli tytoniową kontrabandę m.in. w kole zapasow
Nielegalne wyroby tytoniowe w Polsce, nielegalna produkcja – pod takim hasłem odbyła się w Augustowie dwudniowa konferencja, organizowana przez British American Tobacco Polska.

Od wielu lat British American Tobacco Polska  prowadzi ścisłą współpracę z odpowiednimi służbami państwowymi w walce z nielegalnym przemytem i produkcją wyrobów tytoniowych. Współpraca opiera się o wzajemną wymianę doświaczeń, organizację szkoleń oraz konferencje, gdzie wszyscy zainteresowani dzielą się wiedzą i informacjami dotyczącymi szarej strefy wyrobów tytoniowych.

Zobacz: British American Tobacco wyda 200 mln dolarów na walkę z przemytem papierosów

Nielegalny handel papierosami powoduje corocznie wielomilionowe straty, nie tylko dla legalnych producentów papierosów, ale też dla budżetu państwa. Dlatego BAT chce podejmować wszelkie możliwe kroki, aby powstrzymać ten kosztowny proceder. Jedną z najważniejszych aktywności jest dążenie do współpracy wszystkich kluczowych stron, czego wyrazem była ostatnia międzynarodową konferencja w Augustowie.

Doszło do spotkania ponad 80 przedstawicieli służb celnych, straży granicznej, Centralnego Biura Śledczego oraz gości zagranicznych, reprezentujących wymienione służby z Republik Nadbałtyckich, Szwecji, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Obecni byli także eksperci BAT z Londynu, Hamburga, Rzymu i Warszawy.

Zebrani goście przez dwa dni dyskutowali nad metodami, które pozwolą efektywniej radzić sobie z rosnącym problemem przemytu papierosów, a także ich nielegalną produkcją i dystrybucją. Ważnym aspektem spotkania było przekazanie praktycznej wiedzy dotyczącej legalnego procesu produkcyjnego bądź informacji związanych z uprawą tytoniu. Uczestnicy mogli zapoznać się z programem Track & Trace, polegającym na procesie identyfikacji trasy wyrobu tytoniowego od producenta do kupującego.

Wśród poruszanych tematów znalazły się również aspekty prawne. Szczególny nacisk położono za zagadnienie niskich kar za przemyt i handel nielegalnymi wyrobami tytoniowymi. Opłacalność finansowa tego procederu jest porównywalna do handlu narkotykami, natomiast konsekwencje są nieadekwatnie niskie. W rezultacie tego postanowiono powołać specjalny zespół, którego zadaniem będzie analiza aktualnie obowiązujących przepisów i rekomendacja ewentualnych propozycji zaostrzenia prawa.

- Coroczne straty budżetu krajowego z tytułu podrabiania i przemytu wyrobów tytoniowych szacuje się na sumę sięgającą 4 miliardów złotych. Co więcej, podrabianie oraz inne formy przemytu tworzą nielegalną sieć zaopatrzenia działającą ze szkodą nas, legalnych producentów, a także nieuczciwie konkurują z oryginalnymi produktami sprzedawanymi w sposób legalny – mówił Krzysztof Andruszkiewicz z BAT. - Mimo powodzenia działań podejmowanych przez państwa członkowskie UE i firmy branży tytoniowej, w ostatnich kilku latach plaga przemytu i podrabiania papierosów nie przestaje rosnąć, przybierając coraz to nowsze formy. W związku z tym należy podwoić wysiłki w walce z nielegalnym handlem i podrabianiem papierosów. Oznacza to silną współpracę z organami ścigania w analizowaniu problemu nielegalnej produkcji papierosów. Do najważniejszych zadań należą znajdowanie i likwidacja oraz rejestrowanie przypadków zajęcia nielegalnych dostaw papierosów w UE. Istotna jest również konsekwencja takich działań, co pomoże w identyfikacji źródeł produkcji i pozyskania innych informacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny