Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Audiodeskrypcja - warsztaty dla dzieci. Integracja widzących i niewidomych. (zdjęcia)

Anna Kopeć
Przez kamerę wszystko wygląda zupełnie inaczej - dziwiła się Zosia Tołwińska (na zdjęciu w środku), jedna z najmłodszych uczestniczek warsztatów. Na początku zajęć dzieci poznawały sprzęt do filmowania, który przez lata kolekcjonował Jan Bondaruk - technik radiowo-telewizyjny, twórca klubu filmowego w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku.
Przez kamerę wszystko wygląda zupełnie inaczej - dziwiła się Zosia Tołwińska (na zdjęciu w środku), jedna z najmłodszych uczestniczek warsztatów. Na początku zajęć dzieci poznawały sprzęt do filmowania, który przez lata kolekcjonował Jan Bondaruk - technik radiowo-telewizyjny, twórca klubu filmowego w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
Jak powstaje film, jak słowa zamienić w obraz, jak stworzyć charakter postaci. Tego dowiadują się najmłodsi na warsztatach filmowych. Ich efektem będzie stworzenie audiodeskrypcji do filmu.

[galeria_glowna]
To bardzo pouczające, ale też trudne zajęcia - przyznaje Gabrysia Bielska, jedna z uczestniczek warsztatów. - Musimy opowiedzieć naszym kolegom to, czego nie mogą zobaczyć. Dopiero uczymy się, jak to zrobić.

Grupa dzieci w wieku od 8 do 13 lat, wśród nich osoby normalnie widzące i takie z problemami wzrokowymi. Razem poznają tajemnice tworzenia filmu, by na koniec stworzyć audiodeskrypcję, czyli słowny opis poszczególnych obrazów do filmu.

To zajęcia w ramach programu "Słowa zaklęte w obrazie, czyli o tym, jak tworzy się film", który realizuje Fundacja Audiodeskrypcja i Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Zajęcia prowadzi Jan Bondaruk - miłośnik filmu, kolekcjoner urządzeń filmowych.

- Na początku dzieci oglądają kamery, lampy, klisze - mówi Jan Bondaruk. - Rozmawiamy tym, co charakterystyczne w filmie rysunkowym, dokumentalnym i fabularnym, poznajemy bohaterów.

Przez najbliższe dni na zajęciach plastycznych dzieci będą tworzyć wypukłe ilustracje do obrazów. Posłużą one do opisów poszczególnych scen filmu.

- Oglądając wspólnie film dzieci odnajdą te elementy, bez których niewidomi nie mogą go w pełni doświadczyć, zrozumieć - mówi Barbara Szymańska z Fundacji Audiodeskrypcja.

Na koniec powstanie słowny opis do opowieści Hansa Christiana Andersena "Len" i specjalny słownik dla audiodeskryptorów. Będzie to pierwszy w Polsce film przygotowany przez dzieci dla dzieci niewidomych i niesłyszących. W kwietniu będzie dostępny w serwisie YouTube. Scenariusz zajęć, słownik i nagrania z warsztatów będą na stronie Fundacji Audiodeskrypcja i na platformie Akademii Orange.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny