Polska pod sowiecką okupacją. Tom IV już w sprzedaży

Polska pod sowiecką okupacją. Tom IV już w sprzedaży

(ds)

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Polska pod sowiecką okupacją. Tom IV już w sprzedaży
Polska pod sowiecką okupacją. Tom IV już w sprzedaży

Tom IV: "Polska pod sowiecką okupacją” będzie do nabycia w punktach sprzedaży prasy tylko przez najbliższy tydzień, od 22 do 29 września

Widok wkraczających sołdatów zaskakiwał mieszkańców" - pisze prof. Adam Dobroński w IV tomie, pt. "Polska pod sowiecką okupacją". Z politowaniem patrzono na postrzępione wojskowe płaszcze, karabiny zawieszone na parcianych pasach, przejawy niechlujstwa i niskiej kultury życia.
Jako anegdoty krążyły opowieści o żonach rosyjskich oficerów paradujących po ulicach w jedwabnych koszulach nocnych, przejętych wraz z polskimi domami i ich wyposażeniem. Zdziwienie budziło masowe wykupywanie towarów, przy czym nabywcy nie znali zastosowania dla wielu przedmiotów, a szczytem marzeń było zdobycie zegarka. Podobno niektórym sołdatom smakowała pasta do zębów, a o pomarańczach myśleli, że produkuje się je w fabryce.

Jednak dość szybko rozbawienie ustąpiło obawom i strachowi. Bowiem Rosjanie brutalnie przystąpili do tworzenia nowych porządków. W tym silnie rozwiniętej agentury i NKWD. Celem była sowietyzacja podbitych terenów i zatarcie wszelkich śladów odrębności narodowej i państwowej.
Zamykano polskie kościoły, księgarnie i biblioteki. Wprowadzono godzinę policyjną, zmieniono czas na moskiewski. Oficjalnym językiem urzędowym był rosyjski. Zniesiono święta państwowe i kościelne. Przeprowadzono parcelację majątków ziemskich i kościelnych. Przystąpiono do kolektywizacji i nacjonalizacji.

Prawie natychmiast ruszyła machina represji i deportacji. Pierwszymi ofiarami byli żołnierze Wojska Polskiego wzięci w niewolę przez Armię Czerwoną. Wielu z nich zamordowano w Katyniu, Twerze i Charkowie. Cały czas trwały aresztowania obywateli polskich uznanych za "społecznie niebezpiecznych", co było pojęciem bardzo szerokim i dowolnie interpretowanym. Tych, którzy przeżyli "śledztwo", wysyłano do obozów pracy, tzw. łagrów. Kolejnym krokiem były masowe deportacje ludności cywilnej w głąb Rosji.
Często pada pytanie, która okupacja była gorsza - niemiecka czy sowiecka? Jak pisze Jarosław Krawczyk, redaktor naczelny "Mówią wieki" - okupacja sowiecka była inna. O ile hitlerowcy stawiali na wyższość rasy niemieckiej, to w wykonaniu Rosjan była to, jakże obłudna, idea braterstwa ludów zapisana na komunistycznych sztandarach.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Poranny.pl poleca

Wideo