Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa lub przeziębienie - jak sobie z tym radzić?

Bogna Skarul, [email protected]
Fot. Jerzy Szych
Grypę wywołuje określony typ wirusa (typ A lub typ B z podtypami) prowadzący do rozwoju ostrej choroby zakaźnej. To choroba, której objawy przypominają objawy przeziębienia. Są jednak zdecydowanie mocniejsze.

Jak rozpoznać grypę? Czy wiesz jak odróżnić przeziębienie o grypy?

Początki grypy i przeziębienia nie dają się łatwo odróżnić. Chory ma uczucie ogólnego rozbicia, zniechęcenia, pobolewania mięśni i stawów. Ale takie objawy występują przy wielu infekcjach. Te symptomy choroby czasami przemijają samoistnie, ale czasami rozwija się groźna choroba. Dopiero po rozwinięciu się objawów infekcji można próbować postawić diagnozę.

Jednak już na tym wczesnym etapie można spróbować uczynić to co podpowiada organizm i zdrowy rozsądek: ograniczyć zbędną aktywność, nie przeciążać organizmu, zadbać o prawidłowe odżywianie i sen. Gdy to nie pomoże nadejdzie czas na diagnozę i leczenie.

Objawy grypy charakteryzują się nagłym początkiem, wysoką gorączką, dreszczami, bólem mięśni, stawów, bólem głowy i gardła, kaszlem. Grypą zarażamy się drogą kropelkową od osób chorych. Okres zakaźny zaczyna się po okresie wylęgania, trwającym 1 - 5 dni.

Gorączka

Umownie, temperaturę od 36,5 do 37 stopni Celsjusza uznajemy za prawidłową, od 37 do 38 stopni za stan podgorączkowy, powyżej 38 za gorączkę.

Wzrostowi temperatury towarzyszy zmiana równowagi w układzie nerwowym. Obfity pot pochłaniający ciepło podczas parowania, obniża temperaturę ciała. Nie wystarczy jednak wygrzać się i potem wypocić, by pozbyć się objawów choroby. Samo obniżanie temperatury nie likwiduje infekcji.

Ale uwaga - nadmiar ciepła też nie sprzyja zwalczaniu choroby, przegrzewanie organizmu nie jest wskazane. Przy nadmiernym wzroście temperatury (zazwyczaj powyżej 38,5 stopni C) zalecane jest stosowanie leków obniżających gorączkę.

Uporczywy ból i kichanie

Bóle o różnym stopniu nasilenia i czasie trwania mogą stanowić wskazanie miejsca toczącego się procesu chorobowego (bóle głowy, gardła, zębów, bóle stawów, mięśni, kręgosłupa itp.). Odczuciu bólu, proporcjonalnie do stopnia jego nasilenia, towarzyszy pobudzenie współczulnego układu nerwowego, przyspiesza się czynność serca, wzrasta ciśnienie krwi, wzmaga się wydzielanie hormonów kory nadnerczy.

Katar pojawia się w ostrym i przewlekłym stanie zapalnym (infekcyjnym - najczęściej wirusowym lub alergicznym).

Przy pojawieniu się pierwszych objawów pomagają środki w postaci kropli lub aerozoli obkurczające błonę śluzową nosa. Środki na katar aplikowane do nosa działają głównie na śluzówkę, dlatego działania niepożądane zdarzają się rzadko. Zaletą tych leków jest to, że są one skuteczne w działaniu, ponieważ lek dociera do całej jamy nosa i nie powoduje nieprzyjemnego uczucia, jakim jest spływanie wydzieliny do gardła. Uporczywy katar trwający ponad 7 dni wymaga konsultacji lekarza pierwszego kontaktu lub otolaryngologa.

Złożony odruch

Kaszel jest jednym z objawów towarzyszących przeziębieniom i stanom zapalnym dróg oddechowych. Występuje w stanach zapalnych dróg oddechowych oraz przy wysychaniu błony śluzowej tych dróg. Podczas kaszlu zwłaszcza tzw. "mokrego" następuje usunięcie substancji drażniących, wydzieliny lub ciał obcych zalegających w drogach oddechowych.

Pamiętaj - kaszel suchy jest bardziej szkodliwy dla organizmu. Chory się męczy, ma coraz bardziej zdarte gardło, a kaszel niczego nie oczyszcza. Niestety, na początku przeziębienia lub grypy nasz wysiłek skutkuje tylko nieproduktywnym, suchym pokasływaniem.

Jak sobie radzić z kaszlem?

W początkowym okresie choroby należy pamiętać o właściwym nawadnianiu chorego i samodzielnym wyborze takiego leku przeciwkaszlowego, który zahamuje suchy bezproduktywny kaszel, ale jednocześnie będzie miał działanie wykrztuśne i ułatwi usuwanie tworzącej się w drogach oddechowych wydzieliny.

W tym czasie możemy stosować syropy, których specjalne składniki zapewniają skuteczniejsze leczenie kaszlu zarówno suchego, jak i mokrego. Kaszel trwający dłużej wymaga konsultacji z lekarzem.

Wszystko na raz

Gdy będzie nas męczyć wiele objawów choroby naraz, to dla uzyskania poprawy zdrowia nie wystarczy jednostkowe zwalczanie poszczególnych objawów jednoskładnikowymi lekami. Środki o działaniu wyłącznie przeciwbólowym nie wyeliminują np. związanych z chorobą problemów z zasypianiem, gdyż inne uciążliwe objawy mogą skutecznie uniemożliwić leczniczy sen. Leki przeciwzapalne i przeciwinfekcyjne z kolei nie łagodzą wystarczająco bólu, a środki nasenne nie mają bezpośredniego wpływu na ból i proces zapalny.

Warto zastosować kompleksową kurację złożoną z leków na dzień zawierających obok składników przeciwgorączkowych i przeciwbólowych także substancję udrażniającą górne drogi oddechowe, ujścia zatok i jamę nosową oraz zwalczającą uciążliwy suchy kaszel.

Uzupełnieniem kuracji są także obecne na rynku specjalistyczne leki na noc, które dzięki wielokierunkowemu - zwalczającemu objawy i ułatwiającemu zasypianie działaniu, skracają czas leczenia, podnoszą jego skuteczność i przynoszą choremu komfort dobrze przespanej nocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny