Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura - stara, czy nowa?

Redakcja
Na Państwa pytania odpowiadała Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Na Państwa pytania odpowiadała Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Halina: Wiek emerytalny 60 lat skończę w 2015 r. Proszę o informację, jak jest z emeryturami, czy będzie to emerytura stara, czy nowa? Jestem członkiem otwartego funduszu emerytalnego.

- Pani urodziła się w 1955 roku, zatem jest pani objęta nowym systemem emerytalnym, który dotyczy wszystkich ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Dla tych ubezpieczonych, w zależności od tego, czy są członkami otwartego funduszu emerytalnego, czy też nie, różnie będzie naliczane świadczenie. Z racji wielu wątpliwości ten temat potraktuję nieco szerzej.

Generalnie prawo do emerytury aktualnie jest ustalane po ukończeniu przez kobiety 60 lat, przez mężczyzn 65 lat. Okres przejściowy potrwa do 2013 roku i dotyczy kobiet, które dobrowolnie nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Kobiety z rocznika 1953 ukończą właśnie 60 lat w 2013 roku. Dla tych osób będzie przysługiwała emerytura naliczana częściowo według starych zasad (z uwzględnieniem okresów składkowych i nieskładkowych oraz wskaźnika podstawy wymiaru), a częściowo ze zgromadzonego kapitału początkowego i składek zebranych na koncie po 1 stycznia 1999 roku. Obie te wartości podlegają waloryzacji. Proporcje zostały ustalone w procentach. Im później osiągnie się wiek emerytalny, czyli 60 lat, tym mniejszy procent emerytury liczonej według starych zasad. Osoba, która nie była członkiem OFE, osiągnie wiek uprawniający do emerytury w roku 2009. Będzie miała 80 procent policzone według starych zasad, a 20 procent według nowych. Natomiast osoba, która osiągnie wiek emerytalny w roku 2013, będzie miała proporcje odwrotne, czyli 20 do 80 procent.

Inaczej będzie naliczane świadczenie dla osób, które są członkami otwartego funduszu emerytalnego. Tym osobom będzie przysługiwała emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar). Nową emeryturę oblicza się od zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek również zwaloryzowanych, zebranych po 1 stycznia 1999 roku. Wartości te stanowią podstawę obliczenia emerytury, którą dzieli się przez dalsze trwanie życia. Tablice trwania życia wyrażone w miesiącach dla wieku ubezpieczonego ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Druga część tej emerytury, nazwana okresową emeryturą kapitałową, będzie naliczona ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym (II filar). Może być tak, że cały staż ubezpieczonego przypada na lata przed 1 stycznia 1999 roku. W takich przypadkach podstawą do obliczenia nowej emerytury będzie zwaloryzowany kapitał początkowy. Może być sytuacja odwrotna, w przypadku kiedy ktoś pierwszy raz został objęty ubezpieczeniami społecznymi po 31 grudnia 1998 roku. Wówczas na wysokość nowej emerytury składać się będą składki zebrane na koncie i dla członków (OFE) oczywiście ze środków zgromadzonych na rachunku. Przypomnę, że członkami OFE obowiązkowo są ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1968 r.
Podsumowując, nową emeryturę, w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, uzyskają zarówno osoby, które wybrały fundusz, jak i te, które do niego nie przystąpiły. Z tą różnicą, że osoby będące członkami OFE, ze środków zgromadzonych w wybranym funduszu, będą miały wypłacaną emeryturę kapitałową obok emerytury wypłacanej z ZUS. Kapitałowa emerytura występuje w dwóch postaciach: okresowej emerytury kapitałowej lub dożywotniej emerytury kapitałowej.
Pierwsza przysługuje członkowi OFE do ukończenia 65 lat, druga po ukończeniu 65 roku życia. Aby obliczyć sobie prognozowaną emeryturę, można skorzystać ze strony internetowej www.mojaemerytura.zus.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny