Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa o gazyfikacji Podlasia i Suwalszczyzny

(adek)
Od lewej Andrzej Czerwiński - minister Skarbu Państwa, Jarosław Bauc - członek zarządu PGNiG, Sylwester Bogacki - prezes zarządu PSG
Od lewej Andrzej Czerwiński - minister Skarbu Państwa, Jarosław Bauc - członek zarządu PGNiG, Sylwester Bogacki - prezes zarządu PSG PSG
Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa, rozmawiał o projekcie PESO – gazyfikacji Pisza, Ełku, Suwałk i Olecka, realizowanym przez Polską Spółkę Gazownictwa z grupy PGNiG.

Inwestycja objęła między innymi budowę nowoczesnej stacji regazyfikacji LNG, dostosowanie urządzeń gazowych u ponad 26 tysięcy odbiorców oraz adaptację 167 kilometrów sieci gazowych. Nowoczesne, bezpieczne paliwo LNG jest szansą na rozwój całego regionu, a także ograniczenie użytkowania na tych obszarach paliw o większej szkodliwości dla środowiska – jak m.in. butle z propan-butanem. Gazyfikacja nowych obszarów jest jednym z priorytetów PSG, szczególnie w najsłabiej zgazyfikowanym regionie północno-wschodniej Polski.

– Jednym z priorytetów rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Tutaj widzimy, że nie jest to tylko wielka idea, ale działanie, które ma przełożenie na każdego Polaka i jego bezpieczeństwo a także standard codziennego życia – powiedział Andrzej Czerwiński, Minister Skarbu Państwa.

Wart 35 mln zł projekt PESO był finansowany ze środków własnych PSG oraz PGNiG przy wykorzystaniu dotacji unijnych. Nowoczesna stacja regazyfikacji LNG w Suwałkach pozwoli zasilić sieć dystrybucyjną tanim i efektywnym paliwem, zwiększając zużycie gazu przez odbiorców, a w konsekwencji umożliwiając rozwój całego regionu. W planach PSG i PGNiG jest gazyfikacja regionów, które dziś stanowią „białe plamy” na gazowej mapie Polski.

Projekt gazyfikacji czterech miejscowości – Piszu, Ełku, Suwałk i Olecka – zakładał przede wszystkim likwidację przestarzałych instalacji produkcji gazu propan-butan oraz stworzenie warunków dla rozwoju rynku gazu ziemnego w tych miastach. Wykorzystanie LNG to innowacyjna i bezpieczna technologia stale rozwijana na całym świecie.

Polska Spółka Gazownictwa umieściła na Liście Projektów Strategicznych dla infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 trzy inwestycje planowane do realizacji na terenie Podlasia. To przede wszystkim przyłączenie do sieci SGT Jamał – Europa w Zambrowie, co stworzy nowe źródło zasilania gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Rembelszczyzna – Białystok, na którym obecnie notuje się braki możliwości przesyłu dodatkowych ilości gazu na potrzeby rozwoju regionu. Kolejnymi planowanymi inwestycjami są: budowa sieci gazowej na terenie miasta Bielsk Podlaski, a także rozbudowa i modernizacja sieci gazowej na terenie aglomeracji białostockiej i gmin Białystok, Wasilków, Juchnowiec Kościelny, Choroszcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny