Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arsenał: Fragmenty XVI-wiecznej budowli odkryte przy galerii (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Przed białostocką Galerią Arsenał odkryto fragment muru z czerwonej cegły, wzniesionego prawdopodobnie w XVI wieku
Przed białostocką Galerią Arsenał odkryto fragment muru z czerwonej cegły, wzniesionego prawdopodobnie w XVI wieku Anatol Chomicz
Czerwona cegła i kamienie. Z tego zbudowana jest odkopana przez robotników część muru. Wszystko wskazuje na to, że był on wzniesiony w XVI wieku.

[galeria_glowna]

Arsenał: Fragmenty XVI-wiecznej budowli odkryte przy galerii (zdjęcia)
Anatol Chomicz

(fot. Anatol Chomicz)

W XVI wieku, w miejscu dzisiejszego Pałacu Branickich stał murowany, gotycko-renesansowy zamek obronny. Na polecenie Piotra Wiesiołowskiego Młodszego, wzniósł go około 1570 roku znany architekt królewski Hiob Bretfus. Dopiero w XVII wieku dobra te zostały przejęte przez Branickich, którzy w latach 1691-97 przebudowali dawny zamek i zaczęli zmieniać go w barokową rezydencję o wyglądzie, jaki możemy podziwiać do dzisiaj.

Odkrycie fragmentów z XVI wieku zaskoczyło wszystkich.

- O ile czasy Branickich są dość dobrze udokumentowane, to w źródłach nie ma zbyt wielu informacji o zamku Wiesiołowskich. Stąd też bardzo trudno jest ustalić, częścią jakiej budowli był odkryty przez nas fragment ceglanego muru. O tym, że prawdopodobnie pochodzi on z XVI wieku świadczy rodzaj użytych cegieł i fakt, że za Branickich w tym miejscu nie było żadnej zabudowy - mówi archeolog Krystyna Bieńkowska.
To ona nadzoruje prace ziemne na dziedzińcu Galerii Arsenał, gdzie robotnicy pracujący nad modernizacją sieci kanalizacyjnej, natknęli się na dawne cegły. - Mur umieszczony był bardzo płytko, na głębokości około 1 metra i sięgał zaledwie kilka cegieł w dół. Nie mógł to być raczej fragment dawnego zamku, bo fundamenty budynków są wkopywane znacznie głębiej. Myślę, że to fragment ogrodzenia, jakie otaczało kiedyś zamek - podkreśla Bieńkowska.

Jerzy Maciejczuk, starszy inspektor z wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków, twierdzi, że równie dobrze możemy mieć do czynienia z cegłami, które zostały po rozbiórce XVI-wiecznych zabudowań. - Mamy zbyt mało danych, by dokładnie to określić. Informacje o odkrytym fragmencie zostaną włączone do naszej dokumentacji - podkreśla.

O ile mur będzie w najbliższych dniach zakopany, to z ziemi zostały już wydobyte niewielkie fragmenty dawnej ceramiki. - To bardzo delikatna porcelana o czarnym kolorze. Została wykonana w XVII, bądź XVIII wieku. Porcelanowe wyroby z późniejszych epok były już znacznie grubsze - tłumaczy Krystyna Bieńkowska.

Mur przy Galerii Arsenał jest już kolejnym odkryciem w okolicach Pałacu Branickich. W połowie maja pisaliśmy o tym, że robotnicy pracujący w tzw. ogrodzie dolnym natknęli się na fragment muru oporowego, który był częścią XVIII-wiecznej kaskady.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny