NASZE
  GALERIE

  Podróże wokół Białegostoku

  Rozwiń
  Wybory samorządowe 2010: Numer na liście wyborczej nie ma...

  Wybory samorządowe 2010: Numer na liście wyborczej nie ma znaczenia

  Marta Gawina

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Numer na liście wyborczej nie ma znaczenia

  Numer na liście wyborczej nie ma znaczenia

  O uzyskaniu mandatu decyduje liczba zdobytych ważnych głosów - mówi w rozmowie z "Porannym" Marek Rybnik, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku.
  Numer na liście wyborczej nie ma znaczenia

  Numer na liście wyborczej nie ma znaczenia

  Kurier Poranny: W niedzielnych wyborach startuje w naszym województwie prawie dziesięć tysięcy kandydatów. Czy miejsce na liście ma znaczenie?

  Marek Rybnik: Z punktu widzenia prawa, nie ma żadnego znaczenia. O uzyskaniu mandatu decyduje liczba zdobytych ważnych głosów. Gdyby jednak na to pytanie odpowiadał socjolog, stwierdziłby, że miejsce ma znaczenie. Są ludzie, którzy głosują na konkretny komitet wyborczy, konkretny program.
  Jeżeli nie znają kandydatów, to siłą rzeczy postawią krzyżyk przy pierwszym nazwisku, bo ten kandydat uzyskał największe zaufanie danego komitetu. Jednak są to rozważania tylko z punktu socjologa.

  Jaka obowiązuje ordynacja przy wyborach samorządowych?

  - Są dwie: większościowa i proporcjonalna. W gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców, na przykład w Białymstoku obowiązuje ta druga. W wyborach do rady miejskiej na prawach powiatu i do sejmiku komitet wyborczy, który chce brać udział w podziale mandatów, musi otrzymać przynajmniej pięć procent ważnych głosów w skali danej gminy. Oczywiście mandat przypadnie kandydatowi, który dostanie największą liczbę głosów.

  W gminach poniżej 20 tysięcy mieszkańców obowiązuje ordynacja większościowa.

  Czterech kandydatów na prezydenta Białegostoku startuje też w wyborach na radnych. Jak będzie rozwiązana sytuacja, gdy dany polityk wygra wybory prezydenckie, a jednocześnie zdobędzie mandat radnego?

  - Z mocy prawa takiemu kandydatowi wygaśnie mandat radnego. Czyli pierwszeństwo mają wybory na wójta, burmistrza i właśnie prezydenta.

  Kto przejmuje mandat zwycięzcy wyborów prezydenckich?

  - W gminach, w których obowiązuje ordynacja proporcjonalna, mandat zostaje w obrębie komitetu wyborczego, z którego startował ten zwycięzca. Dostanie go kolejna osoba z największą liczbą zdobytych głosów. W małych gminach taki mandat radnego zostaje nieobsadzony. Tu nowa rada podejmie uchwałę o wyborach uzupełniających.

  Jak będzie wyglądało głosowanie 21 listopada?

  - W Białymstoku, w Łomży i Suwałkach otrzymamy trzy karty do głosowania. Jedną z kandydatami do rady miasta, drugą do sejmiku, trzecią z kandydatami na prezydenta. W pozostałych gminach będą cztery karty do głosowania. Tu będziemy też wybierać radnych do powiatu.

  Weź udział w prawyborach i zagłosuj na swojego kandydata. Wejdź na stronę www.poranny.pl/wybory i skorzystaj z wyszukiwarki położonej z prawej strony serwisu specjalnego. Tam znajdziesz swoich kandydatów i wyniki prawyborów.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Wszystkie komentarze (2) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama