UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Ogród jak rustykalna zagroda. To klimatyczne miejsce.

  Ogród jak rustykalna zagroda. To klimatyczne miejsce.

  Agnieszka Zalewska

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Wiejski charakter ogrodu podkreślą rośliny i zioła rosnące w glinianych donicach

  Wiejski charakter ogrodu podkreślą rośliny i zioła rosnące w glinianych donicach

  Ten typ ogrodu inspirowany jest wiejskim domostwem, tworzy przytulną i nieco bajkową atmosferę. Takie magiczne miejsce może stworzyć Czytelnik Kuriera Porannego wokół domu, który wygra w naszej loterii.
  Wiejski charakter ogrodu podkreślą rośliny i zioła rosnące w glinianych donicach

  Wiejski charakter ogrodu podkreślą rośliny i zioła rosnące w glinianych donicach

  Ogrody wiejskie (rustykalne) są swojskie i klimatyczne, powiązane z otaczającym je krajobrazem. Najlepiej prezentują się na dużych przestrzeniach. W takich ogrodach rośliny sadzimy w dużych, kolorowych i swobodnych grupach.

  - Ogród wiejski jest pełen zapachów oraz nasyconych i wyrazistych barw - mówi Justyna Rzędzian-Sosnowska z pracowni architektury krajobrazu JM Garden. - W przeciwieństwie do innych ogrodów, na przykład ogrodu nowoczesnego, francuskiego czy japońskiego, tu dozwolony jest pewien kontrolowany nieład. Mimo pozornej przypadkowości, wszystko jest tu dokładnie zaplanowane i przemyślane.

  Dobór roślin do takiego ogrodu nie jest skomplikowany. - Na pewno musimy zrezygnować z roślin egzotycznych, a zdecydowanie wybrać roślinność rodzimą - wyjaśnia Justyna Rzędzian-Sosnowska. - Przykładowe gatunki, które mogłyby znaleźć się w takim ogrodzie to sosny, świerki, brzozy, modrzewie, lilaki, forsycje, jaśminowce, piwonie, astry, malwy, łubiny, nasturcje, rudbekie i ostróżki.

  Aby podkreślić charakter sielskiego klimatu ogrodu, warto zadbać też o stylowe dodatki.

  - Wiejski charakter ogrodu podkreślą rośliny w donicach ustawionych na parapetach, tarasach, gankach, schodach oraz proste detale z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, wiklina czy glina - dodaje Justyna Rzędzian-Sosnowska.

  Typowe dla ogrodów wiejskich są również altanki, trejaże i pergole porośnięte pnączami.

  W wiejskim ogrodzie nie powinno zabraknąć też miejsca na mały warzywniak, czy zielnik - świeże zioła zawsze przydają się w kuchni. Dodatkowo napełniają ona otoczenie miłym aromatem, bo wiele z nich przyjemnie pachnie już po delikatnym muśnięciu pędów - tak jak lawenda czy macierzanka. Dlatego warto je sadzić przy dróżkach.

  Są również dekoracyjne odmiany ziół, które mogą pojawić się w naszym ogrodzie. Wiele z nich ma barwne liście, m.in. czerwonolistna bazylia, złotolistna melisa oraz pstre odmiany mięty i szałwii, a niektóre, np. lawenda, czarnuszka i szałwia, efektownie kwitną.

  W małym ogródku warzywnym powinny znaleźć się przede wszystkim te warzywa, które lubimy najbardziej. Nie może tu zabraknąć sałaty, roszpunki i szczypiorku. Warto posadzić też kilka krzaczków pomidorów, ponieważ najsmaczniejsze są owoce zrywane w pełni dojrzałe, a o takie zwykle trudno jest w sklepach. Natomiast rosnące na grządkach dynie, kabaczki, patisony i bakłażany, mają efektowne, okazałe liście, ładne kwiaty i owoce. Dekoracyjne owoce mają też fasole o zielonych, żółtych lub fioletowych strączkach.

  Jeśli w naszym ogrodzie nie będzie miejsca na sad, to chcąc stworzyć atmosferę swojskiego ogrodu, takiego jak u babci, warto posadzić w nim choćby jedno owocowe drzewo. Można pokusić się na przykład o posadzenie starej odmiany jabłoni, jak grafsztynek, kosztela, kronselska, landsberska, oliwka, malinówka, reneta. Takie drzewa zwykle rosną wysoko i owocują co drugi rok, ale są odporne na mróz i choroby, więc nie wymagają oprysków. Poza tym pięknie kwitną, dają delikatny cień i rodzą owoce o niezapomnianym smaku. Natomiast rozpięte na drutach maliny i jeżyny mogą zastąpić żywopłoty.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama