NASZE
  GALERIE

  Podróże wokół Białegostoku

  Rozwiń
  Wybory samorządowe 2010. Głosuj tam, gdzie mieszkasz.

  Wybory samorządowe 2010. Głosuj tam, gdzie mieszkasz.

  (mg)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  W Białymstoku trzeba dopisać się do odpowiedniego rejestru wyborców

  W Białymstoku trzeba dopisać się do odpowiedniego rejestru wyborców ©Fot. Wojciech Wojtkielewicz

  Można dopisać się do rejestru wyborców w gminie, w której nie jesteśmy zameldowani.
  W Białymstoku trzeba dopisać się do odpowiedniego rejestru wyborców

  W Białymstoku trzeba dopisać się do odpowiedniego rejestru wyborców ©Fot. Wojciech Wojtkielewicz

  Taką możliwość daje wyborcze prawo. Można głosować w mieście, w którym faktycznie się mieszka, mimo braku zameldowania. Trzeba jednak dopisać się do rejestru wyborców w wybranej gminie.

  - Wpłynęło już do nas około 20 wniosków w tej sprawie - mówi Krzysztof Chojnowski, kierownik referatu ewidencji ludności w białostockim magistracie.

  Przypomina, że każdy wniosek musi być uzasadniony. Trzeba wykazać, że faktycznie mieszka się na stałe np. w Białymstoku. Dowodem może być m.in. umowa wynajmu mieszkania czy z dostawcą internetu do naszego domu. Kolejny sposób to oświadczenie, na przykład sąsiada.

  Wniosek o wpis do rejestru wyborców najlepiej złożyć do 5 listopada. W Białymstoku wystarczy zgłosić się do referatu ewidencji ludności przy ul. Branickiego 9, pokój 115. W poniedziałek, środę, czwartek i piątek wnioski są przyjmowane w godz. 8-15.15, we wtorek w godz. 8.15-15.45.

  - Mamy trzy dni na podjęcie decyzji, czy daną osobę wpisujemy do naszego rejestru. Jeżeli decyzja jest negatywna, można się od niej odwoływać - dodaje Krzysztof Chojnowski.

  Osoby niepełnosprawne mogą głosować w lokalu wyborczym, który nie ma barier architektonicznych. Trzeba tylko do 16 listopada złożyć wniosek o przeniesienie do takiego lokalu.

  Osoby niepełnosprawne i powyżej 75. roku życia mogą głosować przez pełnomocnika. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć w urzędzie gminy najpóźniej do 12 listopada.

  Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada. W tym dniu będziemy wybierać prezydentów miast, wójtów, burmistrzów oraz radnych. Ewentualna druga tura wyborów zostanie przeprowadzona 5 grudnia.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Wszystkie komentarze (4) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama