Jagiellonia - Polonia Bytom 3:0. Białystok nadal miastem lidera. (zdjęcia)

Jagiellończycy dziękują kibicom za doping w meczu z Polonią Bytom
Jagiellończycy dziękują kibicom za doping w meczu z Polonią Bytom Fot. Tomasz Dworzańczyk
Jagiellonia Białystok pokonała u siebie Polonię Bytom 3:0. Dwa gole strzelił Tomasz Frankowski, a jedno trafienie dołożył Tadas Kijanskas. Po tym meczu żółto-czerwoni mają już 22 punkty i po 9 kolejkach będą nadal przewodzić w tabeli ekstraklasy.

(fot. Fot. Tomasz Dworzańczyk)

Jagiellonia Białystok - Polonia Bytom 3:0

Pierwszy kwadrans meczu nie przyniósł zbyt wielu emocji. Odrobinę aktywniejsi byli żółto-czerwoni, lecz nie potrafili stworzyć klarownej sytuacji.

W 20. minucie bliski uzyskania prowadzenia był Marcin Burkhardt, który uderzał silnie z rzutu wolnego wykonywanego z ponad 40 metrów. Niestety, piłka minęła o centymetry bramkę Szymona Gąsińskiego.

Cztery minuty później okazję miał Tomasz Kupisz, jednak jego strzał także jest niecelny. Żółto-czerwoni próbowali akcji oskrzydlających, ale bez efektu.

W końcu na uderzenie z dystansu zdecydował się Marcin Burkhardt. Podkręcona piłka sprawiła wiele problemów Gąsińskiemu, który wybił futbolówkę przed siebie, a tam Tomasz Frankowski dopełnił formalności. 1:0 dla Jagiellonii od 29. minuty.

W 33. minucie mogło być 2:0, jednak uderzenie Jarosława Lato obronił bramkarz gości.

Polonia nie rezygnowała i przed przerwą kilkukrotnie zagroziła bramce Jagi. Najpierw zagotowało się w polu karnym gospodarzy po rzucie wolnym Dawida Kobylika a w 36. minucie oko w oko z Grzegorzem Sandomierskim stanął Dariusz Jarecki, lecz golkiper żółto-czerwonych wyszedł z tego pojedynku obronną ręką.

Tuż przed przerwą zaatakowali bytomianie. Do dośrodkowanej z rzutu rożnego przez Dawida Kobylika piłki doszedł Robert Wojsyk. lecz strzał głową napastnika Polonii obronił instynktownie Sandomierski.

Po przerwie na boisku zameldował się Kamil Grosicki i już jego pierwsza akcja mogła przynieść gola. Niewiele pomylił się jednak Frankowski. Łowca bramek był skuteczniejszy chwilę później, kiedy po dośrdokowaniu Laty głową piłkę zgrał Skerla i Franek z woleja strzelił drugiego gola. Od 48. minuty Jaga prowadziła już 2:0.

Być może Frankowski ustrzeliłby nawet hat-tricka, gdyby w 55. minucie podawał Tomasz Kupisz. Pomocnik Jagi zdecydował się jednak na indywidualną akcję, zakończoną strzałem, z którym poradził sobie Gąsiński.

W 76. minucie bohater żółto-czerwonych został zmieniony przez Mladena Kascelana przy burzy braw od białostockich kibiców.

Równie duży aplauz dostał wprowadzony w 86. minucie Franck Essomba. Kameruńczyk tuż po wejściu na boisko popisał się pięknym uderzeniem z lewej nogi i Gąsiński z trudem przeniósł piłkę nad poprzeczką.

W doliczonym czasie gry wynik ustalił Tadas Kijanskas, który precyzyjnym strzałem zza pola karnego pokonał Gąsińskiego.

Jagiellonia Białystok - Polonia Bytom 3:0 (1:0). Bramki: 1:0 - Frankowski (29), 2:0 - Frankowski (48), 3:0 - Kijanskas (90).

Jagiellonia: Sandomierski - Lewczuk, Skerla, Kijanskas, Norambuena, Kupisz (86. Essomba), Hermes, Grzyb, Lato, Burkhardt (46. Grosicki), Frankowski (76. Kascelan).

Polonia: Gąsiński - Hricko, Hanek, Żytko, Mysona, Barcik, Sawala (67. Vascak), Kobylik, Jarecki, Bykowski (55. Matawu), Wojsyk (61. Bazik).