Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Rozwijają pasję

Fot. Wojciech Wojtkielewicz
XI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku.
XI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Szkoła nie musi być nudna - przekonuje Andrzej Rybnik, dyrektor XI LO w Białymstoku. - Teatr, kabaret, chór, klub sportowy, koła zainteresowań, imprezy. Nasi uczniowie wynoszą ze szkoły coś więcej niż tylko wiedzę.

[galeria_glowna]

Liceum Ogólnokształcące nr 11

Liceum Ogólnokształcące nr 11

XI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku to szkoła z 90-letnią historią.

Tradycja szkoły sięga lat międzywojennych, kiedy to we wrześniu 1919 roku powstało Seminarium Nauczycielskie im. Króla Zygmunta Augusta. Przez kolejne lata zmieniało ono swoją nazwę i charakter.

W 1984 roku utworzono Studium Nauczycielskie, które mieściło się przy ul. Złotej 4. Na jego bazie w 1992 roku powstało XI Liceum Ogólnokształcące, które trzy lata później przeniosło się do budynku przy ul. Grottgera 9.

W 2007 roku patronem liceum został Rotmistrz Witold Pilecki. 29 marca 2007 roku odbyła się ceremonia nadania imienia szkole i wręczenia sztandaru.

Dyrektorowi najbardziej zależy na tym, żeby młodzież w jego szkole nie tylko się uczyła i przygotowywała do matury, ale także, żeby rozwijała swoje pasje i aktywnie uczestniczyła w życiu szkoły.

- W XI LO każdy może znaleźć coś dla siebie - mówi Andrzej Rybnik. - Nasze zajęcia pozalekcyjne umożliwiają rozwijanie zainteresowań prawie w każdej dziedzinie i artystycznej, i naukowej. I osiąganie licznych sukcesów.

W liceum działa m.in. szkolna grupa teatralna "Prestidigitator". To zespół ludzi, którzy chcą się zabawić w teatr i uczestniczyć w tworzeniu wydarzeń artystycznych. Zajęcia teatralne prowadzi wykwalifikowana aktorka Urszula Chomik.

- Podczas tworzenia spektakli mamy do dyspozycji profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie - mówi dyrektor szkoły. - Kostiumy i scenografię wykonujemy sobie sami - dodaje.

Szkolny teatr ma na swoim koncie wiele osiągnięć, między innymi nagrodę główną za najciekawszy spektakl I Przeglądu Teatrów Amatorskich MIKSTURA za "Parady" w 2009 roku.

Celem Szkolnego Koła Przedsiębiorczości jest aktywizacja i promocja przedsiębiorczości wśród młodzieży. W ramach klubu młodzież prowadzi własną działalność gospodarczą w "Młodzieżowych miniprzedsiębiorstwach", uczestniczy w Dniach Przedsiębiorczości, a nabytą wiedzę i umiejętności może sprawdzić na Egzaminie Cambridge i konkursie na najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo "Produkcik".

- O rozwój intelektualny naszych uczniów troszczy się doświadczona kadra nauczycielska - mówi Andrzej Rybnik. - Ich pracę wychowawczą wspierają pedagog i psycholog szkolny.

Uczniowie XI LO uczą się w klasach o ośmiu specjalnościach, z czego warto wymienić między innymi prawno-społeczną, politechniczną, ekonomiczną, dziennikarską i artystyczną.

Do dyspozycji młodzieży w czasie lekcji i poza nimi są między innymi: nowoczesne sale - komputerowa i językowa z szybkim łączem internetowym, sala do zajęć korekcyjnych, biblioteka szkolna wraz z czytelnią z MCI, klub młodzieżowy i kawiarenka.

W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski, który jest w pełni tego słowa znaczeniu współgospodarzem szkoły. Uczniowie mają możliwość corocznie brać udział w organizowanych przez szkołę imprezach, takich jak Dzień bez teczki, Tydzień Żaka Jedenastniaka czy w będących jednocześnie świętem szkoły "Jedenastkach".

- "Jedenastki" to prestiżowa nagroda przyznawana corocznie wyróżniającym się uczniom i pracownikom szkoły - mówi dyrektor. - Osoby nominowane i nagradzane w poszczególnych kategoriach wyłaniane są w dwóch turach głosowania, w których bierze udział cała społeczność szkolna. Nagrody, w postaci oryginalnych statuetek wręczane są podczas uroczystej gali. W tym roku odbyła się ona już po raz jedenasty, także mieliśmy z tej okazji mały jubileusz.

Na początku marca tego roku XI Liceum Ogólnokształcące przystąpiło do Podlaskiej Rodziny Szkół im. Bohaterów Walki o Niepodległość. Dzięki temu uczniowie będę mieli okazję dowiedzieć się znacznie więcej o historii i wychowaniu patriotycznym.

Kwestionariusz

Andrzej Rybnik. dyrektor XI LO
(fot. Fot. Wojciech Wojtkielewicz)

Dyrektorem jestem szósty rok.

Najbardziej dumny jestem z cudownych uczniów XI LO i ich rodziców, wspaniałych absolwentów oraz z profesjonalnej kadry nauczycielskiej.

Co bym zmienił w mojej szkole? Nic bym nie zmienił, bo to najwspanialsze liceum pod słońcem.

Moi uczniowie są niesamowici, pełni pomysłów, ambitni i kulturalni.

Moi uczniowie mówią o mnie... No właśnie jestem ciekawy, co uczniowie mówią o swoim dyrektorze.

Gdy byłem maturzystą, to był niezapomniany czas, do którego ciągle wracam pamięcią.

Kiedyś myślałem, że będę leśnikiem i będę pracował w lasach jak moja rodzina.

Moje marzenie... Nie powiem głośno, bo się nie spełni.

Weekend to czas na moje pasje, przyrodę, zdjęcia, wyjazdy, kibicowanie Jagiellonii Białystok.

Nie noszę w pracy kapci, bo w naszej szkole nosi się jeszcze sandałki. O identyfikatorach nie wspomnę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny