UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Ryszard Rynkowski wystąpi na Dniach Białegostoku

  (art)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Choć Ryszard Rynkowski jest znany przede wszystkim ze swojej kariery solowej, stworzył też wiele piosenek grupy VOX.
  Ryszard Rynkowski od dziecka gra na fortepianie

  Ryszard Rynkowski od dziecka gra na fortepianie ©Fot. mwmedia

  W ramach tegorocznych Dni Białegostoku (18- 28 czerwca 2010) wystąpi piosenkarz Ryszard Rynkowski. To polski piosenkarz, kompozytor, pianista i aktor. Kawaler Orderu Uśmiechu.

  W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie w podstawowej szkole muzycznej. Potem muzykował w amatorskich zespołach Elbląga. W latach 1967-1970 uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu, gdzie prowadził kabaret 'Tak To Bywa'. Z kabaretem tym w 1968 roku na Przeglądzie Zespołów Szkolnych Polski Północnej zajął 2 miejsce. Muzycznie zadebiutował z grupą El w 1972 roku na V Festiwalu Kultury Studenckiej w Olsztynie. W 1973 roku przeniósł się do Warszawy. Od tego też roku współpracował m.in. z Operetką Warszawską i Teatrem na Targówku.

  W latach 1977-1978 był pianistą Grupy Bluesowej Gramine, w tym samym czasie napisał muzykę do spektaklu "Rapsod Polski" który został wystawiony w Pruszkowie k/Warszawy przez grupę teatralną pod kierunkiem Bolesława Jastrzębskiego z akompaniamentem zespołu VIP, następnie pracował w zespole Victoria Singers, który w 1979 zmienił nazwę na VOX. Twórca wielu utworów tego zespołu, m.in.: Masz w oczach dwa nieba (III nagroda na KFPP Opole '79), Bananowy song (nagrodzony Brązową Lirą na festiwalu w Bratysławie w 1980 roku),Szczęśliwej drogi, już czas.

  W 1987 roku rozpoczął karierę solową.

  Wielokrotny laureat Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, który wygrał w latach 1979, 1989, 1990 oraz 1994. W 2001 r. został nagrodzony Fryderykiem jako wokalista roku. W 2005 roku wspierał kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości uczestnicząc w cyklu koncertów Wiosna Polaków.


  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama