Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Krawczyk przyjedzie do Białegostoku jesienią

(ak)
"Parostatek", czy "Zatańczysz ze mną" to tylko niektóre z największych przebojów piosenkarza.
"Parostatek", czy "Zatańczysz ze mną" to tylko niektóre z największych przebojów piosenkarza. Internet
Pierwotnie koncert jednego z najpopularniejszych polskich piosenkarzy planowany był na 1 maja. Jednak ze względów organizacyjnych został przesunięty na jesień.

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 roku w Katowicach. Śpiewu uczył się w Średniej Szkole Muzycznej w Łodzi. Zadebiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy, który największe sukcesy odnosił z Ryszardem Poznakowskim, Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Haliną Żytkowiak w składzie. Z Trubadurami Krawczyk nagrał kilkanaście przebojów, w tym m.in. "Kasia", "Znamy się tylko z widzenia", "Krajobrazy", "Byłaś tu". W 1973 roku rozpoczął karierę solową, nagrywając rok później płytę "Byłaś mi nadzieją". W tym samym roku wystąpił na Festiwalu w Opolu.

W 1975 roku nagrał piosenki "Rysunek na szkle" i "Parostatek". Zdobył też nagrodę w Kołobrzegu za utwór "Czym dla wojska jest piosenka". Rok później otrzymał trzy nagrody na Festiwalu w Sopocie - Dziennikarzy, Publiczności i "Głosu Wybrzeża". Następny rok przyniósł występ w spektaklu "Staroświecka komedia" w Teatrze Polskim w Poznaniu i podpisanie kontraktu z zachodnioniemiecką wytwórnią Polydor. Już dla niej nagrał dwa single - "Als wir noch kinder waren" i "Aufwiedersehen Madeleine". Następnym krokiem w jego karierze była współpraca z Alex Band Aleksandra Maliszewskiego w Operze Poznańskiej (występował tam do 1980 roku).
Rok później Krawczyk nagrywa przeboje "Jak minął dzień", "Byle było jak" i "Pamiętam Ciebie z tamtych lat" oraz wygrywa Festiwal w Opolu piosenką "Pogrążona we śnie Natalia".

W 1980 roku artysta wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał do 1985 roku. Podczas pobytu za Oceanem podpisał kontrakt z wytwórnią TRC i nagrał dla niej płytę "From A Different Place". W nagraniach towarzyszył mu zespół Krystof Orchestra, z którym występował na terenie USA (m.in. w Las Vegas).

W 1985 roku, już po powrocie do Polski, nagrał album "Wstaje nowy dzień" i rok później zdobył II nagrodę na Festiwalu w Opolu. Następnie rozpoczął pracę przy recitalach telewizyjnych, m.in. "Nie przesadza się starych drzew", "Krzysztof Krawczyk i jego przeboje", "Rock and roll i okolice" oraz "Kolędy polskie". W 1988 miał miejsce wypadek samochodowy, w którym piosenkarz doznał ciężkich obrażeń, co wykluczyło go na pewien czas z działalności muzycznej. Dwa lata później Krawczyk wyjechał do Stanów, gdzie mieszkał aż do 1994 roku. Wtedy zapadła decyzja o powrocie do kraju. Już w Polsce artysta nagrał płytę "Gdy nam śpiewał Elvis Presley".

W 1996 roku ponownie wyjechał na kilka miesięcy do Stanów, gdzie promował swoje wydawnictwa i nagrywał teledyski. Rok później jego klip "Nowy Jork dochodzi chyba piąta" wygrał "Muzyczną Jedynkę", a Krawczyk wystąpił na Festiwalu w Sopocie na koncercie gwiazd.

W 1998 roku miało miejsce 35-lecie kariery artystycznej piosenkarza i specjalnie z tej okazji zorganizowany koncert "To, co dał mi los" (w reżyserii Elżbiety Skrętkowskiej). Podczas imprezy Krawczyk otrzymał nagrodę prezesa TVP. W następnym roku nagrany został film telewizyjny "Polskie tango", w którym artysta zaprezentował piosenki pochodzące z płyty pod tym samym tytułem. Premierę miała też płyta z największymi hitami Krzysztofa Krawczyka, "Złote przeboje", a piosenkarz nagrał w duecie z Norbim utwór "Piękny dzień".

Po nagraniu płyty "Ojcu świętemu śpiewamy" (2000), Krawczyk zaśpiewał na Placu św. Piotra w Rzymie dla Jana Pawła II. Po występie wręczył papieżowi złotą płytę, jaką otrzymał za album.

W 2001 roku przy współpracy z Goranem Bregovicem zarejestrowana została płyta "Daj mi drugie życie". Krążek pokrył się platyną, a sondaż OBOP po raz drugi z rzędu wskazał Krawczyka jako najpopularniejszego piosenkarza w Polsce. W następnym roku nagrany ze Smolikiem album ".Bo marzę i śnię" osiągnął status platynowej płyty. Zrealizowany zostaje recital telewizyjny pod tym samym tytułem. Teledysk do piosenki "Mój przyjacielu" przyniósł artyście nagrodę Super Jedynki w Opolu. Rok później piosenkarz otrzymał dwie Super Jedynki (teledysk roku - "Bo jesteś ty" i piosenkarz roku).

40-lecie kariery Krzysztof Krawczyk uświetnił recitalem podczas Festiwalu w Sopocie, gdzie został uhonorowany Platynowym Słowikiem. Pięciopłytowy album "Jestem sobą" pokrył się platyną, a "Amerykańskie piosenki" złotem.

W roku 2005 artysta otrzymał dwa Fryderyki w kategoriach piosenkarz roku i przebój roku (za utwór "Trudno tak", zaśpiewany w duecie z Edytą Bartosiewicz) i zajął pierwsze miejsce na Top Trendy w Sopocie.

Swoje 60. urodziny Krzysztof Krawczyk uczcił wydaniem płyty "Tacy samotni". Album został nagrany przy współpracy z Robertem Kalickim i Wiesławem Wolnikiem. Krążek promuje piosenka "Tylko ty, tylko ja", do której powstał teledysk.

Początek koncertu Krzysztofa Krawczyka o godz. 19. Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie kina Pokój, biurze Ecco Holiday.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny