NASZE
  GALERIE

  Podróże wokół Białegostoku

  Rozwiń
  Pianista Daniel Blanch wystąpi w Białymstoku

  Pianista Daniel Blanch wystąpi w Białymstoku

  (ak)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Daniel Blanch wystąpi w piątek (9 kwietnia) jako solista w Operze i filharmonii Podlaskiej. W grudniu 2008 roku Daniel Blanch wraz z operową orkiestrą pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego nagrał płytę. Na albumie znalazły się koncerty fortepianowe hiszpańskich kompozytorów.
  Pianista kształcił się w Akademii Muzycznej w Barcelonie u tak znakomitych nauczycieli fortepianu jak Maria Canals i Raquel Millas.

  Pianista kształcił się w Akademii Muzycznej w Barcelonie u tak znakomitych nauczycieli fortepianu jak Maria Canals i Raquel Millas. ©fot. mat. organizatora

  DANIEL BLANCH na początku swojej muzycznej kariery kształcił się u tak znakomitych nauczycieli fortepianu jak Maria Canals i Raquel Millás w "Ars Nova"- Akademii Muzycznej w Barcelonie (rodzinnym mieście).

  Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów pianistycznych brał udział w klasach mistrzowskich, pracując z Marią Tipo we Florencji oraz Ramónem Coll w Barcelonie, a także z Josephem Colomem oraz Alberto Portugheisa.

  W późniejszym czasie Daniel Blanch poszerzał swój repertuar współpracując ze znakomitą francuską pianistką Brigitte Engerer, która miała decydujący wpływ na jego artystyczny rozwój. Daniel Blanch pracował również intensywnie nad hiszpańskim repertuarem pod kierunkiem Alìcji de Larrocha.

  Daniel Blanch jest zwycięzcą kilku narodowych i międzynarodowych konkursów, m.in.
  "El Primer Palau" (druga nagroda) oraz Międzynarodowego Konkursu Marii Canals w Barcelonie: w 1993 w Kategorii Juniorów (jednomyślna decyzja -medal) i w Kategorii Duetów Sonatowych ze skrzypaczką Kaliną Macutą (jednomyślnie - Złoty Medal) w 2004 roku.

  Daniel Blanch jako pianista występował w jednych z ważniejszych sal koncertowych w Europie, m.in.: Musikverein Brahms-Saal w Wiedniu, "Auditorio Enric Granados" w Lleidzie, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, "Auditorio Manuel de Falla" oraz "L'Auditori" i "Palau de la Música" w Barcelonie.

  Muzyk grał również ze znakomitymi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Narodowa Symfoniczna Orkiestra Kubańska, Kameralna Orkiestra Praska, Orkiestra Symfoniczna Xalapa (Meksyk) oraz Orkiestra Stowarzyszenia Koncertów w Barcelonie.

  Jego pierwsza płyta, zadedykowana utworom Roberta Schumanna (Etiudy Symfoniczne op. 13, Karnawał wiedeński op.26, Romans op. 28 nr 2) wydana została w 2002 roku przez Ars Harmonica.

  W 2005 roku Blanch nagrał swoją drugą płytę z Fantazjami na fortepian Wolfganga Amadeusza Mozarta i Franza Schuberta. Kolejna, wydana w 2006 roku przez Columna Música (największe wydawnictwo płytowe muzyki klasycznej w Hiszpanii), zawiera "Koncert na fortepian i orkiestrę" Joaquìna Nin- Culmella (pierwsze światowe nagranie) oraz "Concerto Breve" Xaviera Montsalvantge z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Kubańską dyrygowaną przez Enrique Pérez Mesa.

  W 2007 roku Daniel Blanch nagrał nową płytę CD z Columna Música, gdzie interpretuje "Koncert na fortepian i orkiestrę" hiszpańsko-amerykańskiego kompozytora Carlosa Suriñacha ze znakomitą polską orkiestrą Sinfonia Varsovia dyrygowaną przez Jacka Kaspszyka.

  W 2008 roku Daniel Blanch zrealizował nagranie płytowe koncertów fortepianowych Manuela Blancafort i Joana Lamote de Grignon (również wydane przez Columna Música) wraz z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcja Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama