Żubry Białystok - AZS Politechnika Warszawska 91:68 (zdjęcia, wideo)

Sylwia Kowalczyk
Do połowy trzeciej kwarty koszykarze Żubry (żółte stroje) męczyli się ze stołecznymi akademikami. Potem było już łatwo i przyjemnie. Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Żubry Białystok rozbiły u siebie AZS Politechnikę Warszawską 91:68 w pierwszym meczu fazy play-out. Podlasianie są więc bliżej utrzymania się w I lidze.

Zrobiliśmy malutki krok na drodze do pozostanie w lidze. Inny wynik niż nasze zwycięstwo byłby klęską. Politechnika w kolejnych meczach na pewno będzie wzmocniona i postawi dużo trudniejsze warunki - mówi Artur Bajer, jeden z wyróżniających się w tym spotkaniu zawodników Żubrów.

Początek należał do gości

Stawka meczu chyba na początku nieco sparaliżowała gospodarzy. Rywalizacja w fazie play-out toczy się bowiem do dwóch wygranych, a przegrany spada do II ligi. Podlasianie doskonale zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji. I mimo że przed spotkaniem trener Bogusław Bobka mówił, że jego koszykarze nikogo się nie boją, to w pierwszych fragmentach potyczki ręce im chyba drżały.

Politechnika, zgodnie z przewidywaniami, do Białegostoku nie przywiozła najsilniejszego składu. Trener Arkadiusz Miłoszewski miał do dyspozycji przede wszystkim młodzieżowców. Ale pod koniec stycznia właśnie z tymi młodzieżowcami Żubry przegrały.

Tym razem tylko początek należał do gości, którzy wygrywali już 17:10 i 19:15. W tym momencie jednak za trzy punkty najpierw trafił Mariusz Rapucha, a potem Tomasz Kujawa i Żubry objęły prowadzenie, którego już nie oddały.

Kolejne starcie w środę

Białostoczanie kontrolowali przebieg wydarzeń, chociaż zdarzały im się błędy, które przed kolejnymi spotkaniami muszą wyeliminować. Nie mogą sobie pozwolić na to, żeby na przykład w dobrych sytuacjach nie trafiać spod kosza.

Nerwowo zrobiło się w połowie trzeciej kwarty. Politechnika odrobiła straty. Po rzutach osobistych Krzysztofa Sulimy akademicy przegrywali już tylko 54:55. Po chwili było 55:55. Wtedy jednak trzy punkty zdobył, dobrze spisujący się w tym spotkaniu, Arkadiusz Zabielski, dwa dołożył Zbigniew Marculewicz i sytuacja się uspokoiła.

Czwarta kwarta przebiegała już pod dyktando gospodarzy, którzy rozgromili Politechnikę 25:7.
- Zagraliśmy bardzo mądrze. To był dobry mecz w naszym wykonaniu - podsumował trener Bobka.
Następny mecz ze stołeczną ekipą Żubry zagrają już w najbliższą środę w Warszawie.

- Chcielibyśmy jak najszybciej zakończyć sezon. Ale zadajemy sobie sprawę, że czeka nas trudne zadanie. Będziemy pewnie musieli walczyć między innymi z reprezentantem Polski Dardanem Berishą - ocenia Bajer.

WYNIKI Play-out

Żubry Białystok - AZS Politechnika Warszawska 91:68 (24:21, 20:15, 22:25, 25:7).

Żubry: Rapucha - 17 pkt., Bajer - 14, Kujawa - 13, Zabielski - 13, Brzozowski - 11, Marculewicz - 11, Kulikowski - 9, Zalewski - 2, Jankowiak - 1, Szczepiński - 0.

Start Lublin - Sudety Jelenia Góra 68:69, Prokom II Gdynia - AZS AWF Katowice 109:102, MOSiR Krosno - Victoria Górnik Wałbrzych 76:77.

Wyniki Play-off

Zastal Zielona Góra - Sokół Łańcut 87:54, Siarka Tarnobrzeg - MKS Znicz Basket Pruszków 70:58, MKS Dąbrowa Górnicza - KS Spójnia Stargard Szczeciński 87:77, Big Star Tychy - ŁKS Łódź 93:77.