Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze propozycje na najlepszy podlaski produkt

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 7489 552
Niestety, certyfikatów Nasze Dobre Podlaskie kapituła konkursu będzie mogła przyznać tylko pięć. A już wiemy, że zarówno produkty, jak i usługi zgłoszone w tym roku to bardzo interesujące propozycje. Cieszy nas, że nawet jeśli nie wszyscy wygrają, to dzięki temu rankingowi staną się znane lub jeszcze bardziej znane.

Kapituła NDP

Kapituła NDP

Jarosław Brzozowski, miejski rzecznik konsumentów; Jan Kwasowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego; Jerzy Nikitorowicz, rektor Uniwersytetu w Białymstoku Jacek Nikliński, rektor Uniwersytetu Medycznego; Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego; Izabela Senderacka, dyr. Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Białostockiej; Daniel Szutko, dyr. biura wojewody podlaskiego; Waldemar Pawłowski, przedstawiciel prezydenta Białegostoku; Piotr Zbrożek, prezes Rady FSNT NOT w Białymstoku.

Przypomnijmy, że certyfikaty Nasze Dobre Podlaskie będą przyznane przez kapitułę w pięciu kategoriach:

artykuł wędliniarski,
inny artykuł spożywczy,
artykuł przemysłowy,
usługa,
nowa technologia i usługa IT.

Oto pierwsze propozycje.

Cięcie wodą - Kolnex Zajko i wspólnicy. Technologia stosowana przez białostocką firmę nie ma sobie równych w przypadku obróbki cienkich i delikatnych materiałów. Ale można także tym sposobem ciąć marmur, granit czy piaskowiec oraz stal konstrukcyjną. Cięcie wodą nie powoduje powstawania zadziorów na materiale, a on sam nie zmienia się ani pod wpływem temperatury, ani procesów chemicznych.

Chleb żytni staropolski - Piekarnia Ziarenko w Michałowie. Wypieka się go zgodnie z regionalną tradycją - na kwasie z mąki żytniej, z dodatkiem wody i soli. Bez żadnych polepszaczy czy barwników. Dorobił się już takiej sławy, że przyjeżdżają po niego klienci z ościennych gmin.

Kiełbasa biebrzańska - Zakład Mięsny Kabo. To produkt o mocnej i zastrzeżonej już marce. Biebrzańska jest sucha i krucha, zakręcona w pętelkę. Popularność zdobywała jeszcze w latach 90. na Podlasiu. Teraz zadomowiła się nawet w Warszawie. Nie mówiąc już o tym, że eksportowana jest przez firmę do Irlandii czy Londynu.

Krakowska sucha - PMB. Firma dostała za nią certyfikat Najlepsze w Polsce, przyznany podczas VI edycji Konsumenckiego Konkursu Jakości Produktów. Na uznanie zapracowała bardzo dobrą jakością stosowanego do jej produkcji mięsa, naturalnymi przyprawami pochodzącymi z naszego regionu i sposobem obróbki.

Lipcowy Ogród - Sp. Hass H.A.Z. Wasiluk. To restauracja przy białostockim Zajeździe Podlasie, w której regionalne smaki i rustykalne klimaty współgrają z elegancją i wyrafinowaniem podania dań.
Znajdziemy tu i gruzińskie wina, i golonkę z sianem, i sałatkę polską caprese z pomidorem i korycińskim serem, a także zupę soliankę i okonia pieczonego z boczkiem.

Majonez tradycyjny - Zakłady Spożywcze Bona w Łomży. Nie zawiera sztucznych barwników i konserwantów; ma klasyczny smak i wyjątkową dla majonezu kremową konsystencję. Jest tak zbliżony do domowego wyrobu, jak tylko można to zrobić przy produkcji na skalę przemysłową. We wrześniu przyznano mu znak Poznaj Dobrą Żywność.

Parówki śląskie - PMB. To produkt z mięsa wieprzowego, homogenizowany (o jednorodnej konsystencji), z dodatkiem tłuszczu i przypraw (dodaje się do nich m.in. gorczycę i migdały). Śląskie, od dziesiątków lat znajdujące się w ofercie PMB, robione są nie wedle zakładowej, a polskiej normy, utrzymującej najwyższe standardy receptur. Dostępne są też w wersji z serem.

Pączki domowe - Zakład Gastronomiczny Łukaszówka. Powstały ze wspomnienia smaków i aromatów dzieciństwa Marii Łukaszewicz, właścicielki firmy. Nie ma mowy, żeby używać do jej pączków gotowych proszków i wody - dodawane są odpowiednie ilości cukru, jaj, margaryny i oczywiście spirytusu. A nadzienia są dwa: z marmolady i makowe.

Zamów auto z gwarancją - Rycar Białystok. Co w tej usłudze niezwykłego? Fakt, że dotyczy samochodów nie nowych, a używanych. To usługa niespotykana na polskim rynku, a Rycar oferuje ją od 2006 roku. Klienci Rycaru mają możliwość zamówienia konkretnego auta, które będzie zarejestrowane i ubezpieczone lub przygotowane do pierwszej rejestracji w Polsce. Mogą zażyczyć sobie konkretnego koloru, silnika, rocznika czy wyposażenia.

Chcecie państwo wiedzieć więcej o tych produktach i usługach? Zajrzyjcie na nasze strony internetowe.
A następne opisy i wizytówki firm będziemy publikować przez cały listopad.

Wyniki konkursu - 30 listopada w specjalnym dodatku dołączonym do "Kuriera Porannego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny