Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zaniedbuj stóp

(sab)
Latem często korzystaliśmy z kąpieli w różnych zbiornikach. Było bardzo gorąco, a to szczególnie nad wodami, gdzie jest większa wilgotność, sprzyjało rozwojowi drobnoustrojów - bakterii i grzybów. Tam mogliśmy zakazić się grzybicą.

Nawet nad morzem. Wprawdzie słona morska woda nie jest źródłem zakażenia - ale za to mogła nim być zatłoczona plaża, po której przeszliśmy się boso, po świeżo zostawionych śladach przez osobę z grzybicą.

OZNAKI Jeśli po powrocie z urlopu zaczęły nas mocno swędzieć stopy, skóra jest zaczerwieniona, zaczyna pękać i łuszczyć się, zwłaszcza w szparach między palcami, to znak, że trzeba szybko pokazać to dermatologowi, bo prawdopodobnie "złapaliśmy" grzybicę. Podobne oznaki mogą pojawić się na podeszwowej powierzchni stóp i na piętach - skóra się łuszczy i nadmiernie rogowacieje. Jeśli zlekceważymy te objawy i nie rozpoczniemy szybko leczenia, swędzenie i złuszczanie jeszcze bardziej się nasili, pojawią się pękające pęcherzyki. Wcześnie wykrytą grzybicę wyleczymy całkowicie pod dwóch - trzech wizytach u lekarza.

GDY NOGI SIĘ POCĄ

Na grzybice zapadają najczęściej osoby ze skłonnością do nadmiernej potliwości stóp. Nigdy, tym bardziej latem, nie powinny one chodzić w butach z tworzyw sztucznych, tylko ze skóry; ani w elastycznych skarpetach czy rajstopach. Powinny starać się zmniejszyć wydzielanie potu, gdyż pocenie sprzyja schorzeniom, zwłaszcza grzybicy, które będą nasilać się jesienią i zimą, kiedy przestawiamy się na cieplejsze skarpety i obuwie. Pocenie nóg nasila się w okresie dojrzewania (a sprzyja mu noszenie przez młodzież tak popularnych, niestety sztucznych, adidasów), może mieć przyczyny emocjonalne (stres, zdenerwowanie) oraz chorobowe, zwłaszcza przy cukrzycy i chorobach tarczycy.

TO POMAGA

To ważne

l Grzybica stóp jest chorobą zakaźną. Można się jej nabawić nosząc buty, w których wcześniej chodziła osoba chora czy tzw. "gościnne kapcie" (zwyczaj zmuszania gości do nakładania kapci jest dość rozpowszechniony - trzeba go ograniczać; lepiej pozostać tylko we własnych skarpetkach). Nie powinniśmy także używać cudzego pumeksu, nożyczek, pilnika, ręczników.
l Osoby, które leczą grzybicę, powinny przed sezonem jesienno-zimowym zdezynfekować buty (najskuteczniejszy jest roztwór formaliny - można go dostać na receptę w niektórych aptekach) oraz wymienić stare skarpety, rajstopy, kapcie.

Trzeba używać preparatów przeciwpotowych i nawilżających i obowiązkowo - codziennie dokładnie myć i wycierać nogi (tylko swoim, odrębnym ręcznikiem), zwłaszcza między palcami. Bardzo pomaga codzienne moczenie nóg (15-20 minut) w wywarze z kory dębowej lub skrzypu. Stopy, skarpety i rajstopy zasypujemy specjalnymi pudrami ze środkami przeciwgrzybiczymi lub talkiem. Można stosować kremy do stóp, zapobiegające grzybicom. Przy skłonności do tej choroby warto też używać płynów pielęgnacyjnych do paznokci, ze składnikami przeciwgrzybiczymi.

TYLKO W KLAPKACH

Przypominamy, że grzybicą łatwo zarazić się na basenie i w publicznej łaźni, gdy gołymi stopami chodzimy po mokrych drewnianych czy plastikowych kratkach. Dlatego trzeba nakładać własne klapki, a po wyjściu z basenu warto profilaktycznie spryskać stopy preparatem przeciwgrzybiczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny