JUWENALIA
  BIAŁYSTOK

  Juwenalia rozpoczęte!

  Rozwiń
  Bezpieczne i energooszczędne lampy do ogrodu...

  Bezpieczne i energooszczędne lampy do ogrodu

  .

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Bezpieczne i energooszczędne lampy do ogrodu
  Oświetlenie ogrodu jest bardzo ważna kwestią, pozwala na swobodne i bezpieczne poruszanie się po zmierzchu. Dodatkowo mądrze umieszczone lampy ogrodowe potrafią skutecznie odstraszyć zwierzęta lub nieproszonych gości. Obecnie najbardziej popularnym rodzajem lamp ogrodowych są lamy z wbudowanymi czujnikami. Istnieje kilka rodzajów czujników, jakie mogą zostać wbudowane do lamp ogrodowych. Najchętniej wybierane są lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu, które dzięki automatycznemu włączaniu i wyłączaniu się, zużywają zdecydowanie mniej energii od tradycyjnych lamp ogrodowych.
  Bezpieczne i energooszczędne lampy do ogrodu
  Najefektowniejsze lampy ogrodowe z sensorem ruchu to takie, które włączają się w momencie, gdy ktoś zbliży się do czujnika. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Na rynku spotkać się można również z modelami lamp ogrodowych wyposażonych w czujnik zmierzchu. Obie propozycje lamp ogrodowych dają wiele korzyści, poniżej poznasz ich szczegółowe zalety.

  Rodzaje czujników w lampach ogrodowych


  Lampy ogrodowe posiadające wbudowane czujniki mają różne systemy działania. W przypadku czujników ruchu zainstalowanych w lampach, zostają one automatycznie włączone, kiedy sensor wykryje ruch w strefie detekcji.

  Innym rodzajem lampy ogrodowej z czujnikiem jest urządzenie wrażliwe na zmiany pasywnego promieniowania podczerwieni – Passive Infra Red. Tego typu czujnik znajduje się w modelach lamp ogrodowych mających za zadanie automatyczne włączenia lub wyłączenia się oświetlenia oraz wentylacji. Cały system polega na wykryciu zmian cieplnych zachodzących w otoczeniu, dodatkowo urządzenie na podczerwień ma wbudowaną soczewkę, która działa, jako detektor ruchu w otoczeniu. Lampy ogrodowe z czujnikami na podczerwień w urządzeniach można podzielić na kilka podrodzajów:

  • czujniki aktywne – ich działanie opiera się na wykryciu obecnych wiązek promieniowania podczerwieni, czujka odbiera fale i je analizuje; promieniowanie jest oddawane przez ludzi i zwierzęta, zatem, gdy ktoś zbliży się do detektora, nastąpi automatyczne uruchomienie czujnika
  • czujniki z polem stałym – są nieco słabsze od aktywnych modeli, mają ograniczone moce zwłaszcza, gdy zostaną nie prawidłowo zainstalowane
  • czujniki z polem regulowanym – uwzględniają możliwość dostosowania pola detekcji według indywidualnych potrzeb; takie rozwiązanie pozwala wykluczyć wykrywanie zwierząt, które czasami może być uciążliwe i niepotrzebne (dom w pobliżu hodowli ptaków)
  Czym się wyróżniają czujniki w lampach ogrodowych
  Czujniki wbudowane w lampach ogrodowych odznaczają się poszczególnymi parametrami, do najważniejszych należą:
  • Czas włączenia – bardzo ważne przy zakupie lampy ogrodowej z czujnikiem ruchu jest czas włączenia się lampy, w wielu modelach jest on znacząco opóźniony. Najlepsze lampy ogrodowe z czujnikiem włączają się natychmiast po wykryciu ruchu w obszarze detekcji, wówczas czas wynosi kilkanaście sekund. Na rynku można znaleźć modele z kilkusekundową tolerancją, dzięki czemu urządzenie uruchomi się jeszcze szybciej.
  • Kąt pola detekcji – kąt pola detekcji to inaczej mówiąc zakres działania czujnika, im większy kąt detekcji tym większy obszar jest brany pod uwagę.
  • Wysokość instalacji – zanim wykonamy instalację lampy ogrodowej z czujnikiem należy dowiedzieć się, na jakiej wysokości powinna być ona umieszczona,. Tylko odpowiednio zainstalowany przyrząd gwarantuje jego prawidłowe funkcjonowanie.
  Wyłączanie urządzenia – czujniki ruchu wbudowane z lampy ogrodowe zazwyczaj działają na zasadzie odczytu zmian zachodzących w polu podczerwieni, a następnie przekazują odebrane fale do włącznika, który odpowiada za włączenie lampy ogrodowej. Tego typu automatyczne włączanie urządzenia może działać w różnych wariantach i sposobach. Ciekawym rozwiązaniem są czujniki, które reagują na zamknięcie drzwi lub klaśnięcie. Oprócz wymienionych opcji przeciętna lampa ogrodowa z wbudowanym czujnikiem zazwyczaj wyłącza się po czasie od 2 do 15 minut (wiele modeli można samodzielne uregulować).

  Lampy z czujnikami - podział


  Lampy posiadające czujnik ruchu mogą się różnić od siebie ze względu na rodzaj detektora lub na zastosowanie lampy. Podstawowy podział rozróżnia - lampy ogrodowe i wewnętrzne. Lampy ogrodowe są montowane na zewnątrz budynku i mogą występować w modelach: wiszącym, ściennym lub stojącym. Wybór lamp ogrodowych z czujnikami ruchu to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy chcemy rozświetlić swój ogród lub podjazd. Czujniki w lampach ogrodowych zazwyczaj jednocześnie reagują na ruch oraz zmierzch.
  Lampy wewnętrzne to lampy montowane w pomieszczeniach, jako normalne oświetlenie domowe. W zależności od modelu i potrzeb, czujnik w lampach wewnętrznych możne reagować na ruch albo na otwieranie i zamykanie drzwi.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo