Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Młynowa. Wschód Kultury: Instalacja Bialystoker

Urszula Krutul [email protected]
Instalacja pokryje cały budynek przy ulicy Młynowej. Znajdujące się na niej fotografie przedstawiają Żydów - dawnych mieszkańców Białegostoku.
Instalacja pokryje cały budynek przy ulicy Młynowej. Znajdujące się na niej fotografie przedstawiają Żydów - dawnych mieszkańców Białegostoku. Andrzej Zgiet
Twarze dawnych żydowskich mieszkańców Białegostoku patrzą z kamienicy przy ul. Młynowej. To jedna z instalacji związanych ze Wschodem Kultury.

Instalacja "Bialystoker" jest jedną z wielu przygotowanych w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Pożydowska, niezamieszkała obecnie kamienica przy ul. Młynowej 2 jest opakowywana w banery z archiwalnymi fotografiami żydowskich mieszkańców miasta. To portrety z książki "Bialystok. Photo album of a renowned city and it's jews the world over", wydanej w Nowym Jorku w 1951 roku przez Davida Sohna.

Kamienica nie jest przypadkowa. Stoi pomiędzy jedną z trzech zachowanych w Białymstoku synagog a nieistniejącym najstarszym kirkutem, w dawnej dzielnicy żydowskiej zwanej Chanajkami.

Wschód Kultury/Inny Wymiar startuje dzisiaj. Do niedzieli w Białymstoku odbędą się koncerty, spotkania, spacery i spektakle. A już dziś w programie m.in. koncert oratoryjny "Izrael w Egipcie" (godz. 19, Aula Magna Pałacu Branickich), pokaz filmu "Benya Krik" z muzyką na żywo zespołu KROKE (godz. 20, Kino Forum, ul. Legionowa 5).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny